"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

“Seninle evlenmeyi Green Kart almak için istiyor” diyorlar

Ben Amerika’da yaşıyorum. Sevdiğim adam da burada kaçak olarak çalışıyor. Biz evlenmek istiyoruz ama ailem izin vermiyor.

Güzin Abla, belki mektubumu okumayacaksın bile ama ben yine de okur ve bir akıl verirsin umuduyla yazıyorum sana. Şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.
Ben Amerika’da yaşayan, üniversitede okuyan 21 yaşında genç bir kızım. Kültürlü bir ailem var. Ben de ekonomik özgürlüğümü kazandım, üniversiteyi bitiremediğim halde İspanyolca biliyorum, tercümanlık yapıyorum. Aynı zamanda Türkçe ve İngilizce tercümanıyım.
Benim bir sevdiğim var. Kendisi şu an Amerika’da bulunuyor ama yasal olarak değil. Bu benim için sorun değil, ailem için de sorun olmayacağını düşünürdüm hep.
Kendisi üniversite bitirmiş, Türkiye’den buraya da master için gelmiş ama hayat şartları yüzünden yapamamış ve çalışmak zorunda kalmış. Gayet terbiyeli, efendi ve kültürlü biri. Bu zamanda kaç kişi var ki böyle?
Beni istemeye geldiğinde ailem “Hayır” dedi. Kültürlü, beni sevdiğime verirler dediğim ailem bana “Olmaz, seni Geen Kart için istiyor” dediler. Ben buna asla inanmıyorum.
Bir de yakışıklı olmadığını ileri sürerek hayır diyorlar. Biliyorum yakışıklı değil ama bu çok önemli mi sence Güzin Abla?
Aileler “Kızımız iyi bir aileye gelin gitsin, iyi biriyle evlensin” diye düşünür zannederdim hep. Benim ailem öyle düşünmüyormuş. Ne kadar tuhaf!
Ben onun o altın kalbini seviyorum. Ayrıca bizim bütün düşüncelerimiz bağdaşıyor.
Bana “Gel kaçalım” diyor. Ben ailemin tek kızıyım, yapabilir miyim bilmiyorum.
Ne olur bana bir akıl ver ablacığım.
Rumuz: Amerika

Güzel kızım, bak mektubunu okudum, cevap da veriyorum işte... Madem düşüncelerime değer veriyorsun, öncelikle kaçma fikrine asla olumlu bakmadığımı söyleyeyim sana.
O genç adam, Amerika gibi bir ülkede biraz macera yaşıyor. Bu maceraya senin de katılman zararlı sonuçlar doğurabilir.
Sen aklı başında, ailesiyle birlikte mazbut bir yaşam sürmeye alışmış, olgun bir kızsın.
Hem ailenden kopup hem de orada kaçak çalışan bir genç adamla, ne kadar kültürlü ve bilgili olursa olsun, mutlu olamazsın.
Evlilik konusunda ise biraz daha sabırlı olup beklemeni, onu daha iyi tanımaya çalışmanı öneririm.
Yakışıklı olmaması asla sorun değil. Dediğin gibi yeter ki yüreği ve düşünceleri güzel olsun.
Aileni razı etmek, onu biraz daha iyi tanımak için zamana ihtiyacın var. Hatta ailenin de onu daha yakından tanımasını sağlayabilirsin bu arada.
Henüz çok gençsin, ben de yanlış bir adım atmanı istemem.

Hamilelik testinde yanılma payı var mı?

Sevgili Güzin Abla, ben 19 yaşında, nişanlı bir genç kızım. Nişanlımla korunmadan cinsel ilişki yaşadık ve daha sonra âdetim bir hafta gecikti. Bu ilk kez oldu.
İkimiz de hamile olduğumdan şüphe duyuyoruz. Nişanlım, o anda yaşadıklarımızdan pek emin değil. Sizce ne yapmalıyım? Hamilelik testi de yaptık, fakat negatif çıktı.
Yanılma payı var mıdır? Tekrarlamalı mıyım?
Testi, adetimin normal gününden üç gün sonra yaptık. Bilgi verirseniz sevinirim.
Rumuz: Meleğim

Hamilelik testlerinde yanılma payının çok az olduğunu biliyorum. Ancak bu testi biraz erken yapmış olabilirsin. Yeniden denemende yarar var.
10 günlük gecikmeden sonra bir de doktor kontrolünden geçmeni öneririm. Belki de bir hormon sorunun vardır.
Sonuçta hamileysen de, evlilik tarihini öne alırsınız artık, ne yapalım...

X