Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Şen'in istifası cebinde

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

''Batan bir kulübü borç batağından kurtardım'' diyen Ali Şen, Kadıköy Grubu'na çatarak, ''Bu işi çok biliyorlarsa, gelsinler kendileri yönetsinler. Hemen istifa ederim.'' dedi.

Borçsuz kulüp

Divan Kurulu'nun geçtiğimiz cumartesi günü yaptığı toplantıda bazı grupçuların ağır suçlamalarına hedef olan F.Bahçe Başkanı, ''Acele ediyorlar diye kongreyi 6-7 Şubat tarihine aldım. Gelsinler uygarca hizmet yarışına girip adaylarını seçtirsinler. Ancak, böyle yapmayıp, kulübe zarar vermeye başlarlarsa buna müsaade etmem. Ve 1983'te yaptığım gibi derhal görevi bırakırım.'' dedi.

Fenerbahçe'de önceki gün yapılan Yüksek Divan Kurulu toplantısında grupların ortaya çıkıp eleştiri dozunu arttırmaları Başkan Ali Şen'i kızdırdı. Kadıköy Grubu, pek rağbet etmediği Yüksek Divan Kurulu'nda bu kez salonu doldurmuştu. Belli ki, yaklaşan kongre için gruplar hemen post kavgasına başlamışlardı. 1983 yılında yine Ali Şen başkandı. Yine yaklaşan kongreden dolayı o zamanki gruplar başta Semih Bayülken, kongre için hazırlık yaparken, Ali Şen'e hücum etmeye kalkmış, Ali Şen de gözünü kırpmadan, kongreye 4 ay kala istifa etmişti.

Ancak, Fenerbahçe taraftarları bu olayları bir türlü hazmedememiş ve afetmemişlmerdi. Şimdi yine aynı şeyler mi olacaktı. Ali Şen, Kadıköy Grubu'nun Divan'da sergilediği tutum karşısında hemen istifa eder mi? Düşüncesi, tutumu neydi? Başkanı aradık. Şen'in Divan toplantısının hemen bir gün sonrasında söyledikleri aynen şunlardı:

TARAFTARIN SESİ

‘‘1994 yılının Aralık ayında Fenerbahçeli taraftarların gruplara ve yönetime çok büyük baskıları vardı. Kulüpte işler iyi gitmiyordu. 7 yıl şampiyon olmayan futbol takımı, 14 yıl alınmayan kupa sorun yaratmıştı. Kulüp barakadan yönetiliyordu. Ve 10 milyon mark da borcu vardı. Gruplar, taraftarın bu baskısına dayanamadılar. Daha evvelki kötü yıllarda aday olup da bana oy vermeyen gruplar birleşerek, benim başkan olmamı istedi. Yani taraftarın sesine kulak vermişlerdi. Bilindiği gibi, ben de taraftarlar da kulübün gidişini görüyor ve memnun değildik.

Bodrum'dan kalktım, geldim. O ünlü 'kulüpte kötü gidişata el koymaya geldim' sözünü söyledim. 18 Aralık'ta kulüpteki tablo şuydu. Koca Fenerbahçe kulübü barakadan yönetiliyordu. Çünkü yönetim binası kumarhaneye kiraya verilmişti. Alacaklılar kapıdaydı. Takım 7 yıl şampiyon olmamıştı. Amatör şubeler berbattı. Ve yönetim de istifa etmişti. Gruplar ve grupçular Ali Şen'in elinde sihirli değnek yok, gelsin bakalım nasıl düzeltecek, taraftar da çok sevdiği Ali Şen'i görsün düşünceleriyle beni ve arkadaşlarımı genel kurul göreve getirdi.

BORÇ YOK

3 yıl sonra bugün Fenerbahçe kulübünün durumu şudur. Divan'da murakabe heyetinin de bildirdiği gibi, 2000 yılının Mayıs ayına kadar Fenerbahçe'nin mukaveleye bağlanmış, 2 trilyon ödemesi gereken para var. Gene aynı dönem için, sadece BİMAŞ'tan yaptığım ve mukaveleye bağlanan gelirleriyle 27 milyon dolar yani bugünkü kurla yaklaşık 6 trilyon yapıyor. Diğer hiç bir geliri de içine koymuyorum. Yani bugün kulübün bu tabloda 4 trilyon artısı var. Borçlu Fenerbahçe'yi, insanlara kişilere muhtaç olmayan, Fenerbahçe haline getirmişiz. Geliri giderinden fazla Fenerbahçe gelmiş. Kulüp barakadan değil, saraydan yönetiliyor. Sosyal tesisler yenilenmiş. Samandıra'da Asbaşkanımız Şefik Gül'ün yarattığı piyango kaynağından inşaatlar devam ediyor. Takım 7 yıl sonra şampiyon oldu. O yıl, sadece Avrupa şampiyonlarının mücadele ettiği Şampiyonlar Ligi'nde büyük başarı elde edip, 7 puan toplayıp kıl payı çeyrek finali kaçırdı. Bu yıl, bayan ve erkek atletizm takımı Türkiye şampiyonu. Kürekte Türkiye şampiyonu. Geçen yıl herkesin bildiği MHK'nın yanlı tutumundan dolayı kaçan şampiyonluk ve bu yıl da kaybedilen Ankaragücü ve Bursaspor maçlarındaki inanılmaz şanssız puanlara rağmen takım lider ve şampiyonluğun 1 numaralı favorisi. Cumartesi günü yapılan yılın son Divan toplantısında tenkit edilecek durum bulunamayınca, amigoya verilen 4-5 bilet, sosyal tesislerde mutlu olmayan kişilerin, 2000'e 3 kala 20 yıl evvelki basit tenkitleri yapması beni üzdü. Hem de çok üzdü.

İZİN VERMEM

Hiçbir şekilde grupların önümüzdeki kongre için yapacakları iktidar kavgasının kulübe zarar ziyan vermesine müsaade etmem. Gruplar siyasi parti gibi çalışır, iyi adaylar, kulübü yeni yüzyılda Avrupa'nın şampiyonu yapacak akıllı yönetimler getirirse diyeceğim bir şey yok. Ancak desteklerim. 13 mayıs 1997 tarihinde çok hazırlıklı geldiğimiz Fenerbahçe Futbol A.Ş kurulmuş olsaydı, şu anda kulübün kasasında 60 milyon dolar para olacaktı. Onun sadece aylık faiz geliri 900 milyardı. Ben beklerdim ki, gruplar yılın son Divan Kurulu'nda büyük projeleri Fenerbahçe'yi daha büyütmenin konularını tartışsın. Halbuki öyle olmadı. Her zamanki gibi ufak hesaplar, ufak işler konuşuldu. Birleşik Grup'a yer tahsis ettik o tenkit ediliyor. İşte şimdi Kazım Bayülken'in de Muhittin Bulgurlu'nun grubuna da bir yazıyla kulübün sahip olduğu 6 dönüm yeri tahsis ediyoruz. Gelip onlar da yer yapsın. Çünkü her yapılan tesis Fenerbahçe içindir. Son 2 yıldaki mücadelemi herkes biliyor. Bütün, konularda haklı çıktım ve neticeye ulaştım. Geçen yıl bana yapılan tenkitler, rakip taraftarlardan yapılan küfürlere kimse dayanamayıp, havluyu atardı, Ben büyük mücadele verdim. Bir adım geri atmadım ve borçsuz büyük Fenerbahçe'yi bu noktaya getirdik. Şimdi Mart'ta yapılması lazım kongreyi, gruplar madem ki çok acele ediyor, çünkü ayağa kalkmış, borcu olmayan bir Fenerbahçe var. Biran önce iktidara gelmek istiyorlar. İşte ben de kongreyi ilan ettim. 6-7 Şubat'ta gelsinler uygarca hizmet yarışına girip adaylarını seçtirsinler. Ancak, böyle yapmayıp, kulübe zarar vermeye başlarlarsa buna müsaade etmem. Ve 83'te yaptığımı yapıp derhal görevi bırakırım. Sonra gelip taraftarlara hesap versinler. Fenerbahçe taraftarında olan bilgiyi hiç kimse kulak arkası etmesin. Hayatım kulüpte geçiyor. Bütün günüm ve mesaim kulüp için. Ondan dolayı bu başarılı tablo var. Hürriyet Gazetesi'nde Turgay Şeren'i okuduk. Galatasaray'ın borcu 28 milyon dolar. Avrupa, Real Madrid'i konuşuyor. 140 milyon dolar borcu var. 14 yıllık başkanları gitti. Gelen antrenörler İsviçre bankalarından garanti almadan mukavele yapmıyorlar. Fenerbahçe'nin ise borcu yok. Tabii 3 yıl evvel batmış Fenerbahçe'ye haber bulamayan grupçular, şimdi borçsuz Fenerbahçe için yarışıyorlar. Tekrar ediyorum. Eğer ki, herhangi bir grup, cumartesi günü gördüğüm kongre yaklaşırken olan sinirli, kavgalı tutumu sürdürürse görevi, kongreden evvel, gerekirse hemen bırakırım. Beni hiç kimse hiçbir şekilde Fenerbahçe'nin zararına olan faaliyetlerin sürdürülmesine müsaade edeceğimi sanmasın. Sonra taraftarlara bunun hesabını veremezler. Geçen yıl Fenerbahçe düşmanlarıyla amansız mücadele verirken, Fenerbahçe içinde olanların yaklaşan kongrede görev almak isteyenlerin beni acımasızca eleştirmelerine dahi tavır koymadım. Yutkundum. Ben Fenerbahçe'nin zarar görmesini istemiyorum’’


Bunları da Beğenebilirsiniz