"Sibel Arna" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sibel Arna" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sibel Arna

Seni bi keserim Keloğlan

Sanki içine küçük bir mafya kaçtı. Hep şiddet, hep tehdit.

Elinde oyuncak makası gözlerimin içine deli fişek gibi bakıp, sesini de sertleştirmeye çalışarak “Anne seni bi keserim, burnunu keserim, bacağını keserim, saçını keserim” deyip duruyor. Bazen de kesmiyor direkt öldüreceğini söylüyor. Agresif söylemlerin sorumlusunu uzun süre araştırdım. Nedeninin bir çizgi film olduğunu biraz geç fark ettim. Meğer bizimkinin dayılanmalarının nedeni TRT çocuk da yayınlanan ‘Keloğlan’ çizgi filmiymiş. Çünkü bu yeni Keloğlan, Keleş oğlan biraz asi, gözü kara, mevzuların orta yerine ‘Heheeyyyttt’ diye dalıyor. Annesinin sözünü pek dinlemiyor, çirkin cadıyla ağız dalaşı yapıyor, kötülerle kavgalara tutuşuyor falan. Bizimki de pür dikkat izleye izleye bazı cümleleri papağan gibi kaptı. “Şimdi görürsün gününü” favori cümlesi. “Keserim, öldürürümler” falan da etki altında kalıp kendi uydurması. Ne yapıyorum? Tamamen kesmedim. Ama sınırlandırdım. Haftada üç bölüm falan izleyebiliyor. Bu sayede ezberlemiyor.

Dozere binme deneyimi

Hayatımın fon müziği hep bir inşaat gürültüsü. Nereye taşınsam dozerler, kepçeler peşimde. Rüzgar doğduğunda Nişantaşı’nda oturuyorduk. Sonra semt her geçen gün Nişantiye’ye döndüğü için taşınmaya karar verdik. Çünkü oğlum sese aşırı duyarlıydı ve matkap sesleri yüzünden özellikle gündüz uykuları bozulmuştu. Bilin bakalım ne oldu? Ortaköy’de sessiz sakin, ağaçlar içinde diye taşındığım sitenin karşısındaki büyük araziye yaz aylarında bir site yapılmaya başladı. 2013 sonuna kadar da devam edecek gibi görünüyor. Ara ara çıldıracak gibi oluyorum ama genel olarak alıştık. Hatta başa gelen çekilir diyor, inşaatla eğlenmeye çalışıyoruz.
Kaç tane baretli abi var saymacılık oynuyoruz, dozerlerin çalışmasını izliyoruz, vincin alçalıp yükselmesine ağzımız açık bakıyoruz. Ve iki gün önce zoru başarıp inşaatın içine de girdik. Niye mi? Çünkü Rüzgar’ı dozere bindirmek istiyordum. Bütün annelere öneririm. Müthiş bir deneyim yaşadı. İlk başta inanılmaz heyecanlandı. İlk beş dakikada dozer operatörü abisiyle birlikte toprakları kepçeye doldurup boşaltmaya alıştı. Suratındaki gülümseme uzun süre gözlerimin önünden gitmeyecek. Madem yaşadığımız şehirler şantiyeye döndü biz de tadını çıkaralım o zaman. Bir de inanın çocuklara hayatın içinden gerçek bir şeyler deneyimletmek çok faydalı. Benim bir
sonraki hedefim itfaiye istasyonu olacak!

Rüzgarca cevaplar

Kaka nedir?
- Kaka popodan çıkan bir hayvandır.
Anneye “Sibel Sultan” diyebilir miyiz?
- Sibel Sultan Mehmet diyelim.
Yemeğini çubuklarla yemeği ne zaman öğreneceksin?
- O elindeki çubukları bana verdiğin zaman.

X