« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Şenes Erzik'e yeni görev

Şenes Erzik, U20 Kadınlar Dünya Kupası organizasyonun yönetiminde yer alacak.

İSTANBUL/ DHA
SON GÜNCELLEME

FIFA 20 Yaş Altı Kadınlar Dünya Şampiyonası 18 Ağustos 2012 tarihinde Japonya'da başlıyor. 2 yılda bir düzenlenen FIFA U20 Kadınlar Dünya Kupası, 8 Eylül'deki finalle son bulacak.

Şenes Erzik, 6'ncısı gerçekleştirilecek olan turnuvanın organizasyon komitesinin 2. Başkanlığını yapacak. 1996'dan bu yana FIFA İcra Kurulu üyesi olan ve FIFA Dünya Gençler Komitesi'nde yer alan Erzik, 15 Ağustos'ta Japonya'ya gidecek.

Hali hazırda FIFA İcra Kurulu üyeliğinin yanısıra, Federasyonlar Komitesi Başkanlığını, Fair Play ve Sosyal Sorumluluk Komitesi Başkan Yardımcılığını ve Dünya Kupası Organizasyon Komite üyeliğini yürüten Şenes Erzik, kadın futbolunun yapılan büyük yatırımlarla özellikle son 15 yılda olağanüstü bir gelişme gösterdiğini belirterek, "Kadınlarda da Dünya Gençler Şampiyonası fikrine başından beri ön ayak olmuştum. 2002'de Kanada'daki ilk turnuvdan bu yana önemli mesafeler kat edildi. Japonya'daki U20 Kadınlar Dünya Kupası da bu gelişimin en önemli göstergesi olacak. Kendi yaş kategorisinde dünyanın en iyi 16 ülkesi mücadele edecek. 2 yıl önce Almanya'da yapılan son şampiyonayı 395 bin kişi seyretmişti. Japonya'da bu rakamın geçilmesi için hem FIFA hem de yerel organizasyon komitesi çok yoğun çalışıyor" dedi.

Aynı zamanda UEFA 1.Asbaşkanı ve TFF Onursal Başkanı da olan Şenes Erzik, erkeklerde sıradaki U20 Dünya Şampiyonası'nın, gelecek yıl Türkiye'de yapılacağını hatırlatarak, "Hem erkeklerde hem de kadınlarda önemli uluslararası etkinlikleri düzenliyoruz. Geçen ay Antalya'daki U19 Avrupa Kadınlar Şampiyonası'nın organizasyonundan UEFA çok memnun kaldı" dedi.

Ev sahibi Japonya ile birlikte 16 takımın katılacağı U20 Kadınlar Dünya Kupası'nda, Avrupa kıtasını İtalya, Almanya, İsviçre ve Norveç temsil edecek.


 


Bunları da Beğenebilirsiniz