Dünya Haberleri

  Senegal'de isyancılar 3 askeri öldürdü

  A.A
  21.02.2011 - 16:10 | Son Güncelleme:

  Senegal'in güneyindeki Casamance bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ayrılıkçı militanların saldırısında 3 askerin öldüğü, 6'sının yaralandığı bildirildi.

  Yetkililer, saldırının dün Casamance'nin en büyük kenti Ziguinchor'un 70 kilometre kuzeyinde düzenlendiğini, yaralı askerlerden 3'ünün durumunun ağır olduğunu söyledi.

  Ayrılıkçı militanlar 1980'li yılların başından beri, hala ülkenin en çekici turizm bölgesi olan Casamance'de yoğun olmamakla birlikte isyan hareketini sürdürüyor.

  Taraflar arasında birkaç kez yapılan ateşkes anlaşması ve barış çabalarına rağmen anlaşma konusunda yeterince ilerleme sağlanamadığı bildirilirken, Senegal'in komşuları Gambiya ve Gine Bissau isyancılara yataklık etmekle suçlanıyor. Senegalli güvenlik yetkilileri, Casamance'de isyancıların geçmişe nazaran daha iyi silahlandığını ifade ediyor.

  Senegal, geçen yılın sonuna doğru Gambiya'ya giden bir gemide İran silahlarının bulunması üzerine Tahran Büyükelçisini geçici olarak çekmişti. Senegalli güvenlik yetkilileri, silahların Casamance isyancılarına götürülüyor olabileceğini söylemişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı