ADANA HABERLERİ

Senegal’den Adanalı İşadamlarına Yatırım Çağrısı

IHA
11.10.2015 - 10:40Son Güncelleme :

SENEGAL CUMHURİYETİ ANKARA BÜYÜKELÇİSİ MOUSTAPHA MBACKE, ADANA TİCARET ODASI’NI ZİYARET ETTİ

IHA

Senegal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi MoustaphaMbacke, Adanalı iş adamlarını son derece güvenli ve istikrarlı bir konumda bulunan ve yabancı yatırımcılara fırsatlar sunan ülkesinde yatırıma davet etti.
Çukurova Genç İşadamları Derneği’nin (ÇUGİAD) davetlisi olarak Adana’ya gelen Senegal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Moustapha Mbacke, Büyükelçilik 1. Müsteşarı Moustapha Bkhna, ÇUGİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya ile beraber Adana Ticaret Odası’nı ziyaret ederek, Meclis Başkanı Tarkan Kulak ve Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe ile bir araya geldi.
ATO Yönetim Kurulu üyeleri Zübeyt Şendur, Muzaffer Emin Yumuşak, Emine Nargile, Mehmet Özel, Cevdet Şeker, Meclis Üyesi Yaşar Biniciovat ile Genel Sekreter Vekili Birol Yarman’ın da hazır bulunduğu ziyaret sırasında konuşan Büyükelçi Moustapha Mbacke, ziyaretini Türkiye ile Senegal arasındaki yatırım ve ticari ilişkileri artırma hedefi doğrultusunda gerçekleştirdiğini söyledi.
Ülkesindeki yatırım ortamına ilişkin bilgi veren Moustapha Mbacke, “İlişkilerimizi daha ileri boyutlara taşımayı istiyoruz. Bu kapsamda Senegal olarak Adanalı iş adamlarımıza kapımız sonuna kadar açık ve her türlü destekte bulunmaya hazırız. Senegal son derece güvenli ve istikrarlı bir ülke olarak Türk iş adamlarına son derece elverişli fırsatlar sunmaktadır. Türk iş adamlarını ülkemizi ziyaret ederek fırsatları yerinde görmeye davet ediyorum” dedi.
Ziyaret sırasında konuşan ÇUGİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya da, yaklaşık 200 yıl Fransız sömürgesinde yaşayan Senegal’in, yeni bulunan petrol yataklarının da üretime başlamasıyla birlikte önümüzdeki 10 yıl içerisinde hızla gelişeceğine inandığını vurguladı. Sakarya, “Senegal petrolünün devreye girmesiyle ülkedeki yabancı yatırımlarda ciddi anlamda artış yaşanacaktır. Bu kapsamda oluşacak fırsatları kaçırmamak için Türk iş adamları olarak Senegal’de ne kadar erken pozisyon alırsak ticaretimiz de o kadar gelişecektir” diye konuştu.
Senegal Cumhuriyeti Büyükelçisi Moustapha Mbacke’nin ziyaretini iki ülke ilişkilerinin gelişiminde önemli bir adım olarak değerlendirdiklerini belirten Meclis Başkanı Tarkan Kulak ve Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe de, Adana Ticaret Odası olarak kentin ihracatının gelişmesine yönelik önemli çalışmalar yaptıklarını, bu anlamda Senegal pazarının en iyi şekilde değerlendirilebilmesi için girişimlerde bulunmaya hazır olduklarını belirterek şunları söylediler:
“Senegal, 1994 sonrasındaki güçlü reformlarla gelişimine hız vererek ekonomik anlamda Batı Afrika’nın en başarılı ülkesi ve finans merkezi olmuştur.Senegal ile Türkiye arasında ticaretin geliştirilmesine yönelik önemli bir potansiyel bulunmaktadır. Çeşitli konularda işbirliği yaparak bu potansiyeli geliştirebiliriz.Odamız tarafından dış ticaret ağımızı genişletmek ve yeni pazarlar ve müşteriler edinmek amacıyla dünyanın her yerine komite üyelerimizce yurt dışı iş gezileri düzenlenmektedir. 2014 yılında Odamız öncülüğünde yaklaşık 500 iş adamı 28 ayrı ülkeye ticari ziyaretlerde bulunmuştur. Yakın zamanda Odamız makine grubu Tanzanya’ya bir iş gezisi düzenlemiş ve buradan olumlu sonuçlarla dönmüştür. Yine Odamız üyelerinden Senegal’de yatırımı olanların varlığını da memnuniyetle ifade etmek isteriz. Senegal heyetinin Odamıza yaptığı ziyaretin, Adana ile Senegal arasında kurulacak ticaret köprüsünün ilk taşını oluşturmasını temenni ediyoruz. İki ülke iş adamlarının ilk fırsatta karşılıklı ziyaretlerle bir araya getirilmesi ve ortak yatırım ve işbirliği imkanları konusunda somut adımlar atılması konusunda Adana Ticaret Odası olarak üzerimize düşen her türlü görevi yerine getirmeye hazır olduğumuzu bilmenizi isteriz.”
Ziyaretin son bölümünde karşılıklı hediye ve plaket takdiminde bulundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Senegal’den Adanalı İşadamlarına Yatırım Çağrısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Ekim 2015 tarihinde saat 10 40’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Senegal’den Adanalı İşadamlarına Yatırım Çağrısı haberi güncellenecektir.

  ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
  15 Kasım 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:32
  • Guneş
   07:10
  • Öğle
   12:34
  • İkindi
   15:19
  • Akşam
   17:37
  • Yatsı
   19:04
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı