Dünya Haberleri

  Senegal’de iki uçak havada çarpıştı

  DHA
  08.09.2015 - 10:47 | Son Güncelleme:

  Dünden bu yana kayıp olan Senegalair’e ait Hawker tipi ambulans amaçlı kullanılan jetin, Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı ile çarpıştığı belirlendi. Ambulans uçak düşerken, Ceiba Havayolları’na ait uçak acil iniş yaptı.

  5 Eylül’de meydana gelen olayda, Dakar’dan kalkan Ceiba Havayolları’na ait Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı, 35 bin feet (yaklaşık 11 bin 300 metre) irtifada uçarken, yolcular çarpma sesi duydu. Uçak, en yakın havalimanı olan Malabo (Ekvator Ginesi) Havalimanı’na acil iniş gerçekleştirdi. Yapılan ilk incelemede, Boeing 737-800 tipi uçağın kuyruk bölümünde hasar görüldü.

  Olayın ardından araştırma başlatıldı. Hava trafik kontrol verileri incelendiğinde, Atlantik Okyanusu üzerinde meydana gelen olayda, bir Fransız hastayı taşıyan Senegalair şirketine ait Hawker Siddeley HS-125 tipi bir iş jetinin radardan kaybolduğu bildirildi. Bölgeye arama kurtarma ekipleri yönlendirildi. Ambulans uçakta ikisi uçuş ekibi toplam 5 kişinin olduğu açıklandı.

  BAKAN DOĞRULADI

  Senegal Turizm ve Havacılık Bakanı Maimouna Ndoye Seck, yaptığı açıklamada kazayı doğrulayarak, iki uçağın havada çarpıştığını söyledi. Bakan, Burkina Faso'nun başkenti Ouagadougou'dan Senegal'e hasta taşıyan Senegal Air'a ait ambulans uçağın Atlantik Okyanusu’nda arama çalışmalarına devam edildiğini, kazayla ilgili olarak araştırma komisyonunun kurulduğunu belirtti.

  Etiketler: ambulans uçak , ucak
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı