Ege Haberleri

EGE

  Sendikalı memur ve işçiden AK Parti’ye siyah çelenk

  Hürriyet Haber
  05.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 04.05.2011 - 23:35

  BÜYÜKŞEHİR Belediyesi’nde örgütlü KESK’e bağlı Tüm Bel-Sen, TÜRK-İş’e bağlı Belediye-İş, DİSK’e bağlı Genel-İş Sosyal-İş şubelerinin düzenlendiği eylem için 2 bin memur ve işçi dün hizmet binası önünde toplandı.

  “Adalet ve Hukuk Tanımayan AKP” yazılı siyah çelenkle kortej oluşturan işçi ve memurlar 600 metre uzaklıktaki AK Parti İl Merkezi’ne yürüdü. Yürüyüş boyunca, “İzmir uyuma başkanına sahip çık”, “İzmir’e uzanan eller kırılsın”, “İzmir Aziz’dir Aziz kalacak”, “Burası İzmir Kayseri değil”, “AKP’den hesabı emekçiler soracak” sloganları bağırıldı.

  Polis, işçi ve memurları AK Parti İl Merkezi’ne 50 metre kala kurduğu barikat önünde durdurdu. Burada Belediye-İş 2 No’lu Şube Başkanı Ahmet Mutoğlu, “İktidar İzmir halkından umduğunu bulamayacağını hissedince Büyükşehir Belediyesi’ne bu operasyonu yaptı, 12 Haziran’da ise asıl operasyonu emekçilere yapacak. Bürokratlar serbest bırakılıncaya ve mevcut siyasiler özür dileyene kadar eylemlerimiz sürecek” dedi. Ortak basın açıklamasını yapan Genel-İş 3 No’lu Şube Başkanı Cafer Konca, operasyonun asıl nedenlerinden birisinin Büyükşehir’in 2 bin 500 taşeron işçisini ayrım yapmaksızın belediye şirketlerine alması olduğunu öne s sürdü, şunları söyledi:

  Taşerona karşı olduğu için

  “Soruşturmanın gizliliği ilkesine rağmen özel yetkili savcılık operasyonundan bilgi sızdırmakta ustalaşmış yandaş medya, Büyükşehir Belediyesi’nde 100 milyon TL’lik yolsuzluk yapıldığını, çoğunun da belediye şirketleri İZELMAN, İZBETON, İZENERJİ, İZULAŞ, İZFAŞ, ve Grand Plaza eliyle gerçekleştiğini ima etmektedir. Örneğin Çankaya katlı otoparkı işletmesinin Başkan Aziz Kocaoğlu ve Genel Sekreter Pervin Şenel Genç tarafından iptal edildiği ve ihalesiz 1 milyon TL’ye İZELMAN’a verildiği, yolsuzluk yapıldığı iddia edilmiştir. İZELMAN ve diğer adı geçen şirketler kimindir? Büyükşehir Belediyesi kamu hizmeti üretmek için AKP politikalarına karşı gelerek belediyenin öz şirketlerine yönelmiştir. Bu şirketlerde çalışan sendikalı işçiler aslında kamu hizmeti üreten belediyenin öz işçileridir. Bizce Büyükşehir ve belediye şirketleri bu nedenle saldırıya hedef yapılmaktadır. Çünkü belediyenin bu öz şirketleri AKP’nin taşeronlaştırma politikaları ve yüzbinlerce taşeron işçisi için onlara kötü örnek olmaktadır.”Emniyet Müdürlüğü yetkilileri AK Parti İl Merkezi önüne siyah çelenk bırakmaları için sadece sendika şube başkanlarına izin verdi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı