Sendikalardan ortak zirve

Hürriyet Haber
26 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 26 Ocak 1999 - 00:01

Başbakan Bülent Ecevit'in, Şubat başında toplantıya çağıracağını ilan ettiği Ekonomik ve Sosyal Konsey'den (ESK) önce üç işçi ve üç memur konfederasyonu başkanı yarın Ankara'da biraraya gelecek.

Hak-İş Genel Merkezindeki toplantıya, biraraya gelme teklifinin de sahibi olan Hak-İş Başkanı Salim Uslu ev sahipliği yapacak.

Hürriyet'e bilgi veren Uslu, siyasi partilerin tam seçim beyannamelerini hazırladıkları bir sırada, çalışanların sorunlarını siyasetin gündemine taşıma isteğinde olduklarını söyledi. Siyasetin, emeğin sorunlarına daha duyarlı olmaları gerektiğini savunan Uslu, ‘‘Seçim arifesinde sorunlarımızı gündemde tutacağız’’ dedi. Uslu, konuşulacak muhtemel konuları ise nema, işsizlik sigortası, iş güvencesi ve sosyal güvenlik reformu olarak saydı. Yarınki toplantıya, Hak-İş Başkanı Salim Uslu, Türk-İş Başkanı Bayram Meral ve DİSK Başkanı Rıdvan Budak, KESK Başkanı Siyami Erdem, Türkiye Kamu-Sen Başkanı Resul Akay ve Memur-Sen Başkanı Rauf İnan katılacak.

Bu arada, DİSK Başkanı Budak, Ecevit'in, ESK'ya öteden beri çok büyük önem verdiğini belirterek, ‘‘Bu konudaki açıklamalarına tamamen katılıyor ve olumlu buluyoruz. ESK'nın, Avrupa'daki gibi aslına uygun olarak kurulmasını ve çalışmasını istiyoruz. Memurlar da o kurumda temsil edilmelidir’’ dedi.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı