Sendikalar, ‘önce iş güvencesi’ dedi

Hürriyet Haber
08.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türk-İş Başkanlar Kurulu, Türkiye'nin onayladığı 158 sayılı ILO Sözleşmesi'nin öngördüğü doğrultuda, iş güvencesinin sağlanması ve işsizlik sigortasının getirilmesi koşuluyla, yeni işe girecekler için emeklilik yaşında gerekli esnekliğin gösterileceğini bildirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan sosyal güvenlik reformu ve sivil toplum kuruluşlarının hazırladığı taslakların görüşüldüğü önceki günkü Türk-İş Başkanlar Kurulu toplantısının ardından, bir sonuç bildirgesi yayınlandı.

Bildirgede, SKK'nın sorunlarının çözümünün öncelikle Türk-İş'in talebi olduğu, emeklilik yaşının artırılmasının bu sorunların çözümünü sağlamayacağı kaydedildi.

SSK İlaç ve Tıbbi Malzeme Sanayi Müessesesi'nin, yapılacak yatırımlarla daha verimli ve güçlü hale getirilmesi gerektiğine işaret edilen bildirgede, SSK doktorlarının ve diğer sağlık personelinin atandıkları mahalde çalıştırılması ve hastanelerin ihtiyaç duyduğu malzeme-araç-gerecin en kısa sürede temin edilmesi istendi.

HAK-İŞ'İN AÇIKLAMASI

Hak-İş Başkanlar Kurulu da, sosyal güvenlik reformu taslağının, Türkiye'nin sosyal güvenlik sorununa kalıcı çözümler üretmekten uzak olduğu kadar, sorunu çözmek yerine ezmeyi tercih eden bir yöntemle hazırlandığını savundu. Hak-İş Başkanlar Kurulu, dün olağanüstü gündemle yaptığı toplantının ardından bir bildirge yayımlandı.

Bildirgede, şöyle denildi: ‘‘İşsizlik sigortası ve iş güvencesi ile Türkiye şartlarına uygun, demografik yapıyı dikkate alan bir emeklilik yaşının paket halinde ele alınmamasının işçiler tarafından reddedileceğini, Türkiye genelinde bir eylem planının yürürlüğe konulacağını kamuoyuna duyururuz.’’Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı