Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Sendikalar 47 bin öğretmen ataması istiyor

  AA
  21.07.2015 - 09:38 | Son Güncelleme:

  Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, sendikalarının ağustosta söz verildiği gibi 47 bin öğretmenin atamasının yapılmasını, bu yılın sonuna kadar da bunun 100 bine tamamlanmasını talep ettiğini bildirdi.

  Koncuk, çıkan yasayla bu yıl içinde MEB'e 47 bin kadro kullanılabilme yetkisinin verildiğini hatırlattı. Atama bekleyen öğretmenlerin ağustos ayında 47 bin atama yapılacağını düşündüğünü belirten Koncuk, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın atama sayısını 37 bin olarak açıklamasının "tam bir hayal kırıklığı yarattığını" belirtti.

  İsmail Koncuk, "Herkesin aklındaki soru '10 bin atama ne oldu, sırra kadem mi bastı?' şeklinde. Bakan Avcı, 37 bin atamanın ne anlama geldiğini herkese açıklamak zorunda. Sendikamız, ağustos ayında söz verildiği gibi 47 bin atama yapılmasını, bu yılın sonuna kadar da bunun 100 bine tamamlanmasını talep ediyor" dedi.

  Koncuk, sendikalarının yaptığı araştırmaya göre, Türkiye'de norm kadro ihtiyacının 73 ilde 120 bin 610 olduğunu, atama bekleyen öğretmen sayısının ise 350 bin dolayında bulunduğunu belirtti. Koncuk, 78 ildeki ücretli öğretmen sayısının ise 79 bin 765'e ulaştığını aktardı. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, kadrolu öğretmen yerine, ücretli öğretmenlerle öğretmen açığını kapatmaya çalışmanın eğitimde kaliteyi ve verimi düşürdüğünü söyledi.

  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı