ANKARA HABERLERİ

Sendika’dan maaş çağrısı: Maden işçileri çaresiz

Hürriyet Haber
09.08.2017 - 01:00Son Güncelleme :

Ankara-Eskişehir sınırında yer alan ve mahkeme kararıyla kayyıma devredilen Adularya Enerji’ye ait madende çalışan işçilerin üç aydır maaşlarını alamadıkları için zor durumda olduklarını belirten Türkiye Maden İşçileri Sendikası (Maden-İş) Genel Başkanı Nurettin Akçul, “Bu mağduriyete bir son verin” çağrısı yaptı.

Hürriyet Haber

Çalışanların çoğunluğunun Nallıhan’a bağlı Çayırhan ve Beypazarı’nda ikâmet ettiğini ifade eden Akçul, firmanın Gaziantep merkezli olması nedeniyle işletmeyle ilgilenilmediğini de savundu. Genel Başkan Akçul, işçilerin mağduriyetiyle ilgili şunları söyledi:

BİN 200 ÇALIŞANI VAR

“Bu işyerinde 600’ü üyemiz olmak üzere santral ve idari bölümlerde çalışanlarla birlikte bin 200 çalışan bulunmaktadır. Üç ayı aşkın süredir işçiler maaşlarını alamamakta, iş yerinde toplu iş sözleşme hükümleri ise hiçbir şekilde uygulanmamaktadır. Bugüne kadar konuyla ilgili müracaatlarımızı ilgili bütün bakanlık ve makamlara yazılı ve resmi olarak ilettik. İlgili yetkililerden olumlu hiçbir cevap alamadık. Belirsizlik sürmekte, kayyım heyeti aciz durumdadır. Konuyu üst Konfederasyonumuz Türk-İş aracılığı ile Başbakanımıza da ilettik. İlgililerin konuya el atması için ille de tabuta mı girmemiz gerekiyor. Düşünebiliyor musunuz Gaziantep’te ikâmet eden bir yönetim kurulu üyesi, buradaki sorunlarla ilgileniyor.

450 MİLYON EURO’YA KURULDU

Ne kadar ilgilenebileceğini, sizin takdirinize bırakıyorum. Milli bir servet olan 450 milyon euro’luk maliyetle kurulmuş bu tesisin işlememesi, durması ise bu vatana ve bu millete ihanet olacağı gibi, büyük bir milli gelir kaybı ile ekonomiye ciddi bir darbe olacaktır. Adularya işçilerimizin de artık sabrı tükenmiştir. Açlık sınırında yaşamakta ve ekmek alacak parayı bulamamaktadır. Eş dost akraba yardımlarıyla üç ayı bir şekilde atlatan işçimizin, atlatabilecek bir günü dahi kalmamıştır. Önümüz bayram. Maden işçisi kimseden dilenmiyor, dilencilik yapmıyor. Sadece hakkı olan maaşını talep ediyor ve bayrama da yüzü gülerek girmek istiyor. Elinizi vicdanınıza koyun ve anaların ak sütü gibi helal ve hakkı olan maaşları ödeyin ve bu mağduriyete bir son verin.”

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Sendika’dan maaş çağrısı: Maden işçileri çaresiz hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Ağustos 2017 tarihinde saat 01 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sendika’dan maaş çağrısı: Maden işçileri çaresiz haberi güncellenecektir.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:50
 • Guneş
  07:34
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:36
 • Yatsı
  19:08
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı