İZMİR HABERLERİ

Sendikacılardan ihraç tepkisi

DHA
03.09.2016 - 15:29 |Son Güncelleme :
Sendikacılardan ihraç tepkisi
DHA

İZMİR, (DHA)-  KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Yürütmesi adına açıklama yapan Eğitim Sen İzmir 2 No'lu Şube Başkanı Hasan Ali Kılıç, olağanüstü hal (OHAL) kapsamında FETÖ/PDY ile ilgisi bulunmayanların da kamudan ihraç edildiğini belirterek bu duruma tepki gösterdi.
Eğitim Sen İzmir 2 No'lu Şube Başkanı Hasan Ali Kılıç, 15 Temmuz darbe girişimi ardından ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararnameler (KHK) ile FETÖ/PDY ile ilgisi olmayan, muhalif olarak görülen kamu emekçilerinin de hedef alındığını öne sürdü. 672 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 28 bin 163'ü Milli Eğitim Bakanlığı, 2 bin 346 YÖK kapsamında olmak üzere, toplamda 50 bin 875 kamu personelinin kamu görevinden ihraç edildiğini belirten Kılıç, şöyle dedi:
"İhraçlara herhangi bir delil sunma ihtiyacı duylmamış, hiçbir hukuki kaygı güdülmemiş 'yaptım oldu' gibi faşizme has nitelikte kesinleşmiş karar olarak duyurulmaktadır. İhraç edilenler arasında Konfederasyonumuza bağlı sendikalarımız üyelerinden çok sayıda arkadaşımızın aynı zamanda şube yöneticisi olması AKP'yi suçüstü yakalatmıştır. Sendikamız Eğitim Sen'nin Adıyaman, Batman, Bingöl, Bitlis, Tunceli, Gaziantep, Mardin şube başkanları bu ihraçlardan sadece birkaçıdır. Örneğin 7 kişilik Adıyaman Eğitim Sen şube yöneticilerinden 6'sı ihraç edilmiştir. AKP açıkça sendikal örgütlülüğü, temel hak ve özgürlükleri hedef almakta, muhalif sesleri susturmayı kendi deyimleriyle “ölüm kalımö meselesi olarak görmektedir."
AK Parti hükümetinin darbe girişimini bir bahane olarak kullandığını öne süren Kılıç şöyle devam etti:
"Bunun en somut örneği Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi'ne yönelik baskıların OHAL fırsat bilinerek ihraçlar ile devam ettirilmesidir. AKP, barış, demokrasi, çözüm, diyalog gibi çağrıları ve kavramları terör faaliyetleri olarak görmekte, suç kapsamına almaktadır. Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki, bir kamu emekçisinin hiçbir adil soruşturma geçirmeden, savunma hakkı verilmeden ve sadece OHAL süresince değil ömür boyu meslekten ihracı düzenlemesi hukukun ayaklar altına alınmasıdır. Hükümetin OHAL üzerinden KHK'ler ile ihraçları gerçekleştirmesi bu gerçekliği değiştirmemektedir. KHK'ler ile her şeyin yapılabileceği bir hukuki düzlem yaratmak, gerek anayasa gerek ise uluslararası sözleşmelere açıkça aykırıdır. İş iyice çığırından çıkmadan bu gidişata son verilmelidir. İhraç edilen arkadaşlarımız tekrar görevlerine dönene kadar kesintisiz bir mücadele yürüteceğimizden kuşku duyulmamalıdır."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Sendikacılardan ihraç tepkisi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Eylül 2016 tarihinde saat 15 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sendikacılardan ihraç tepkisi haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

23 Kasım 2019, Cumartesi
 • İmsak
  06:28
 • Güneş
  07:54
 • Öğle
  13:03
 • İkindi
  15:39
 • Akşam
  18:01
 • Yatsı
  19:22
Sayfa Başı