Sendika ve birliklerden iş bırakma eylemi

Eyüp SERBEST- Seyit ERÇİÇEK- Remzi KOPAR / İSTANBUL - DHA, AA
17 Haziran 2013 - 13:37Son Güncelleme : 17 Haziran 2013 - 21:49

Onbinlerce üyesi bulunan 5 sendika ve birlik bugün iş bırakma eylemi yaptı. Ankara ve İzmir'deki eylemlere kitlesel katılım oldu. Benzer eylemler, Mersin, Adana, Kocaeli, Hakkari, Tunceli, Balıkesir gibi bir çok ilde yapıldı. En büyük eylem ise İstanbul'da yapıldı. Saat 16.00'da yürüyüşe geçen grupların eylemi saat 17.40 gibi basın açıklamaları ile sona erdi. İçişleri Bakanı Muammer Güler söz konusu eylemlerin yasal olmadığına dair uyarıda bulunurken, katılanlar hakkında gerekli işlemlerin yapılacağını söyledi.

İş bırakma eylemleri yapan DİSK ve KESK üyeleri, polisin Gezi Parkı’na yönelik cumartesi gecesi yaptığı operasyonu protesto için bugün yine sokaktaydı. Taksim’e yürüyüş kararı alan Sendikalardan DİSK, Şişli’deki genel merkezi önünde, KESK üyeleri de aynı saatte Beyoğlu Tünel Meydanı’nda biraraya geldi. Polisin yolları kesip uyarmasının ardından sendikalar ve STK’lar dağılırken, iki tarafta da küçük gruplar direniş yaptı.

Şişli’deki DİSK Genel Merkezi’nin önünde toplanan serdikalar ve bazı STK’lar Halaskargazi Carddesi’ne yürüdü. Yolu kapatıp slogüanlar atarak Taksim’e yürüyen grubun önü Pangaltı girişinde önlem alan polis tarafından kesildi. DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, CHP milletvekilleri Süleyman Çelebi, Musa Çam’ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 1000 kişilik grup polise 150 metre kala durdu. DİSK Genel Sekreteri Çerkezoğlu yaptığı konuşmada “Hükümet, halkın sesini duyuncaya kadar mücatelemiz devam edecek” dedi.

Sendika ve birliklerden iş bırakma eylemi Taksim'de yeni gerginlik

Türk Tabipler Birliği Başkanı Özdemir Aktan okuduğu açıklamada “Taksim, Gezi Parkı’nın ranta kurban edilmesine karşı gelişen yurttaş duyarlılığını polis terörüyle bastırmaya çalışan AKP iktidarı Türkiye halkının vicdanının hak ve adalet arayışının güçlü duvarına çarptı. Başbakan halkımızın bu büyük direnişi karşısında giriştiği iç savaş kışkırtıcılığının AKP tabanında karşılık bulamamasından çılgına dönerek baskı rejimi kurma yoluna gitti.” dedi.
Açıklamanın ardından DİSK ve STK üyeleri dağıldı. Alanda kalan 100-150 kişilik grup bir süre slogan atıp oturma eylemine başladı. Açıklamanın ardından 45 dakika bekleyen polis önce anonsla dağılmalmrını söyledi. Gruptan taş atılması üzerine TOMA’lar tazyikli su ile müdahale ederek dağıttı.

DİSK AÇIKLAMASI SONRASINDA MÜDAHALE / FOTO GALERİ

20 GÜNDÜR SİFTAHSIZ KAPATIYORUZ

Ara sokaklara kaçan grubun peşinden giden polis çevre esnafından alkış aldı. Sokağa dökülen bir grup esnaf polisi alkışlarken “Polise uzanan eller kırılsın” diye tezahürat yaptı. Bazı kişiler de göstericilere taş atınca polis “Atmayın” diye uyardı.

Grubun dağılmasının ardından tepkilerini dile getiren esnaf, “Taşlarla sopalarla camlarımızı kırdılar. Hak aramanın, tepki göstermenin de bir sınırı var. Bizim de evde çoluğumuz çocuğumuz ekmek bekliyor. 20 gündür siftah yapamadan dükkanı kapatıyoruz. Kiramızı ödeyemiyoruz. Yeter artık bir boykot varsa bağırır çağırır yürürsün dağlıırsın günlerce sürdürmezsin. Bunların amaçları gezi parkı olmaktan çıkmıştır” dedi.

KESK DAĞILDI BİR GRUP TAKSİM’E YÜRÜDÜ KESK

kortejinin Tünel Meydanı’nda yaptığı eylemde polis yürüyüşe izin vermedi. KESK’in “dağılacağız” açıklamasının ardından polis bariyerleri açtı. Ancak kalabalıktaki bazı gruplar dağılmayarak İstiklal Caddesi’nden Taksim’e doğru yürümeye başladı. 15-20 kişilik Grup Taksim Meydanı girişine geldiğinde çevik kuvvet ekipleri ile karşı karşıya geldi. Yapılan anonslarla grubun dağılması istendi. Ancak grup ikazlara uymayınca polis grubu kovalamaya başladı. Polis gruba boyalı mermi sıkarak dağıttı. Ara sokaklara dağılan grup polisin çekilmesiyle yeniden biraya geldi. Grup oturma eylemi yaparken polis de İstiklal Caddesi girişinde yoğun güvenlik önlemi aldı.

SENDİKA VE BİRLİK ÜYELERİNİN EYLEMİ BAŞLADI- FOTO GALERİ

Sendika ve birliklerden iş bırakma eylemi "MEYDANA ÇIKAN MEMUR SONUCUNA KATLANIR"

BİR ÇOK İLDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ

İZMİR:  İSTANBUL Taksim’deki Gezi Parkı’na polisin sert müdahalesinin ardından iş bırakma eylemine karar veren sendika ve birliklerin üyeleri İzmir’de yürüyüş yaptı. Basmane Meydanı’nda toplanan yaklaşık 10 bin kişi, Konak Meydanı’na yürüyüp hükümete tepkilerini dile getirdi. Grevdeki işçilerden bazıları, Hükümet Konağı önünde önlem alan Çevik Kuvvet polislerine yönelik herhangi bir saldırıyı önlemek için elele tutuşarak insan zinciri oluşturdu.

BİNLERCE KİŞİ MEYDANLARA ÇIKTI

KESK, DİSK, TMMOB, TTB ve TDHB’nin ortak kararı doğrultusunda iş bırakma eylemine destek veren yaklaşık 10 bin kişi, saat 13.00 sıralarında, Basmane Meydanı’nda toplanmaya başladı. ’Hükümet istifa’, ’Kahrolsun faşizm’, ’Her yer Taksim, her yer direniş’, ’Bu daha başlangıç, mücadeleye devam’ sloganları atan grup, Konak Meydanı’na yürüyüşe geçti.

Hava sıcaklığının 35 dereceye yaklaştığı kentte, kabalalık kortej, Konak Pier Köprüsü’nden Güzelyalı istikametine yola çıkarak trafiği kesti. Bir süre yolda ilerleyen kortej, Konak Üst geçit üzerinden Konak Meydanı’na giriş yaptı. Meydan’daki Saat Kulesi çevresini dolduran kalabalık, sloganları ve pankartlarıyla hükümete yönelik tepkilerini dile getirdi. Bu sırada Çevik Kuvvet de Hükümet Konağı önünde TOMA ile önlem aldı. Eylemci işçilerden bazıları da Hükümet Konağı önünde önlem alan Çevik Kuvvet polislerine yönelik herhangi bir saldırıyı önlemek için elele tutuşarak insan zinciri oluşturdu.

ANKARA: Gezi Parkı'na Cumartesi yaplan müdahalenin ardından genel grev kararı alan DİSK ve KESK sendikları Kolej Meydanı'nda toplandı. Grup daha sonra Kızılay istikametine yürüyüşe geçti. Mithat Paşa Köprüsü'ne kadar yürüyen yaklaşık 2 bin kişilik kalabalık polis tarafından durduruldu. Bunun üzerine grup üyeleri burada basın açıklaması yaptı. Açıklamada polis müdahaleleri ve Başbakan'ın Gezi Parkı hakkındaki söylemleri eleştirildi. Grup, açıklamanın ardından olaysız şekilde dağıldı.

DENİZLİ: Pamukkale Üniversitesi Hastanesi önünde toplanan doktorlar ve hemşireler, Taksim Gezi Parkı olaylarında yaralanan kişileri tedavi ettikleri gerekçesiyle gözaltına alınan meslektaşlarına, Hipokrat yemini ederek destek verdi.

Doktor ve hemşireler adına açıklama yapan Prof. Dr. Göksel Kıter, Taksim Gezi Parkı olaylarında polisin yaraladığı kişileri tedavi eden doktorların ve hemşirelerin gözaltına alınmasını kınadı. Sağlık çalışanlarının vicdanen ve hukuken görevlerini yaptıklarını belirten Prof. Dr. Kıter, "Orada biz de olabilirdik. Bizden yardım istendiğinde görevimizi yapardık. Yanlarında olduğumuzu bilmelerini istiyoruz. Bizler kutsal mesleğimize Hipokrat yemini ederek başladık. Buradan yeminimizi ederek onlara destek verelim" dedi.

TUNCELİ: Memurların büyük bölümü sendikaların aldığı iş bırakma eylemine destek verip, yürüyüş düzenledi. Tunceli Belediyesi giriş kapısına ’Bu iş yerinde grev var’ yazılı pankart açıldı. Kent merkezindeki ticari taksiler de gün boyu kornalarını çalarak eyleme destek verdi.

Esnafın öğleden sonra kepenklerini kapattığı kentte, yaklaşık 4 bin kişi Sanat Sokağı üzerinde toplanarak, yürüyüşe geçti. Protestocular, hükümet aleyhine sloganlar attı. Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan göstericiler, ana caddeyi çift yönle trafiğe kapatıp, olaylar sırasında ölenler için saygı duruşunda bulunup, 1 dakikalık oturma eylemi yaptı. Ölenlerin isimlerinin okunması sırasında toplanan kalabalık hep birlikte ’burada’ diye yanıt verdi.

ADANA: Gezi Parkı eylemlerindeki polis şiddetini protesto etmek için 1 günlük iş bırakan DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDP üyeleri, protesto yürüyüşü ve basın açıklaması yaptı.

Adana Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan yaklaşık 500 kişi Atatürk Caddesi’nden, Atatürk Parkı’na yürüdü.
KESK, DİSK, TMMOB, BES, TTB ve TDB üyeleri Manisa’da da bir günlük grev kararı alıp protesto yürüyüşü yaptı.

MANİSA: Sendikaların bir günlük grev kararı almaları üzerine KESK Manisa Şubeler Platformu’na bağlı sendika üyelerinden oluşan yaklaşık bin kişi Manisa Lisesi önünde toplandı. Grup, 15 dakika oturma eylemi yaptıktan sonra dağıldı.

ANTALYA: Taksim Gezi Parkı eylemlerinin 21’inci gününde polis tarafından güvenlik gerekçesiyle çembere alınan Taksim Meydanı’nın halka açılması için Antalya’da da grev kapsamında yürüyüş düzenlendi. Eyleme 300 kadar kişi katıldı.

Sendika ve birliklerden iş bırakma eylemi BU DOKTOR GRUBU İLK KEZ EYLEM YAPACAK

SAMSUN: KESK, DİSK, TTB, TDB ve TMMOB sendikaları üyesi yaklaşık 500 kişi, bugün protesto yürüyüşü yaptı. İstiklal Caddesi üzerinde toplanan sendika üyeleri, Lise Caddesi ve Gazi Caddesi’nden Cumhuriyet Meydanına gitti. Sloganlar atıp ellerinde dövizler ve flamalar taşıyan grup hükümeti yaptığı uygulamalar nedeniyle protesto etti. Tüm gruplar adına açıklamayı yana KESK Dönem Sözcüsü Müşfik Veysel Erdoğan, baskı ve şiddete karşı direnenlerle birlikte olacaklarını söyledi. Hükümet aleyhinde sloganlar atan sendika üyeleri, daha sonra olaysız şekilde dağıldı.

BALIKESİR: Bugün saat 11.30 sıralarında, Belediye binası önünde toplanan yaklaşık 200 kişilik grup, insanca bir yaşam istediklerini belirterek Alihikmetpaşa Meydanı’na yürüdü. Polis, eylemcileri kaldırımdan yürütmek istedi. Kısa süreli tartışma sonrası eylemciler yolun bir şeridinden yürüdü. Bu arada, trafiğin akması ilginç görüntüler oluşturdu. Eylemciler, ’Susma haykır, direniş haktır’, ’Her yer Taksim her yer direniş’, ’Yılgınlık yok, direniş var’, ’Zafer direnen emekçinin olacak’ sloganları attı. Bir çift, ’Kimyasal Tayyip istifa’ yazılı pankart açtı. Üniversitelilerin de eyleme destek verdiği gözlendi.

KOCAELİ: Merkez Bankası önünde saat 12.00’da toplanan DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB üyelerinden oluşan yaklaşık 5 bin kişi ’Direne direne kazanacağız’, ’Hükümet istifa’, ’Taksim’de düşene, dövüşene bin selam’ diye slogan attı. Grup üyeleri daha sonra yürüyüş yolu boyunca AK Partil İl Binası önüne kadar yürüdü. Burada Çevik Kuvvet ekiplerinin oluşturduğu barikat önüne siyah çelenk bıraktı.

GAZİANTEP: 300 kişilik grup, öğle saatlerinde Kırkayak Parkı’nda toplandı. Ellerindeki döviz ve pankartlar açan grup üyeleri, sık sık hükümet aleyhine slogan attı. Polisin önlem aldığı eylemde, kalabalık sloganlar eşliğinde Yeşilsu Parkı’na kadar yürüdü. Kalabalık adına konuşan KESK Sözcüsü Ömer Faruk Koç, halkın ülkeyi demokratikleştirmek için her türlü bedeli göze aldığını belirtti.

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı