"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Sendika-Tekel’in ilginç ‘takas’ı

Ankara'daki Tekel işçilerinin eylemlerinin arkasında ne var?

‘İKTİDAR işçi dostu değildir’ diyordu Türk-İş’e bağlı Tek Gıda İş Sendikası Genel Başkan Danışmanı Yrd. Doç. Engin Ünsal... TTA’nın (Tekel) yaprak tütün işletmelerini kapatma kararını uygulamaya koymasını eleştiriyordu Ankara’daki köşemizde...


Tekel’in özelleştirmeden sonra ‘işlevsiz’ bırakılan 12 bin işçinin hak arama eyleminin arkasında neler yaşanıyor?

Hak-İş Başkanı Salim Uslu telefonla arıyor; iş hukuku uzmanı Doç. Ünsal’ın “İktidarın, sendikanın bu ve benzer konularındaki direnişini kırmak için Çalışma Bakanlığı aracılığı ile Tek Gıda-İş Sendikası’nı yetki aşamasında etkisizleştirmek ve yandaş sendika Hak-İş olarak güçlendirmeye çalışıyor” sözlerine tepki gösteriyor. “Bu işlerin arkasında başka oyunlar dönüyor” diyor.


Biliyorsunuz Tekel’de yaşanan rezillikleri yıllardır yazıyoruz. Ama son gelişmeleri de özetlemek gerekiyor. TTA’nın (Tekel), içki ve sigara üniteleri özelleştirilince, kapatılan 100 dolayındaki (4’ü de yılbaşında kapanacak) yaprak tütün işleme depolarında çalışan işçiler ‘açıkta’ kaldı; hükümet de onları unuttu!

Çalışma Bakanlığı müfettişleri, Tekel’de ‘gıda’ üretimi kalmayınca kalan işçileri ‘ticaret-büro’ (17 nolu işkolu) sınıfına sokma kararı aldı. (TTA’nın tek kalan tuz işletmesi ise ‘maden işkolu’nda)


Tek Gıda-İş Sendikası, 12 bin tütün üyesini kaybetmemek ve yetki almak için ‘yedek’ bir sendika kuruyor hemen... Tek Gıda İş Sendikası bünyesindeki sendikacılara kurdurulan sendikanın adı; Türk Büro-İş... (Yeri, Tek Gıda İş’in, Kartal Cevizli’deki şubesinde). Türk-İş’e bağlı aynı işkolunda Koop-İş ile Tez Koop-İş adlı iki sendika daha bulunuyor.

(Salim Uslu, Hak-İş’in ticaret-büro işkolunda sendikası olmadığını söylüyor.)

Tek Gıda-İş Sendikası, bakanlık müfettişlerinin ‘işkolu’ değiştirilmesine ilişkin raporu aleyhine İstanbul 6. İş Mahkemesi’ne dava açıyor ve kazanıyor.

Bu arada Hak-İş’in bünyesindeki Birlik Orman-İş Sendikası da, bakanlığa başvurarak buranın ‘tarım iş kolu’nda olduğunu iddia ediyor; ancak bu başvurusu reddediliyor.


Bunun üzerine TTA (Tekel) Genel Müdürlüğü avukatları, İstanbul 7. İş Mahkamesi’nin kararına Yargıtay 9. Hukuk’ta itiraz ediyorlar.

İKİNCİ BİR DURUM...

Bu arada ilginç bir gelişme oluyor. Tek Gıda-İş, Tekel’in kapatılan Kartal’daki (Cevizli sigara fabrikası alanı) 434 dönümlük arazisinin Hazine’ye devrine ilişkin (Yeni kurulacak Şehir Üniversitesi için) Özelleştirme Yüksek Kurulu kararına karşı Danıştay 13. Dairesi’nde dava açıyor ve oybirliğiyle yürütmenin durdurulması kararını alıyor.

18 Kasım tarihinde ‘sürpriz’ bir gelişme oluyor. Tek Gıda İş Sendikası, Cevizli sigara fabrikasının yerinin Hazine’ye devrine ilişkin davayı kazanmışken Danıştay’daki dava dilekçesini geri çekiyor.

İlginçtir, aynı gün de, TTA (Tekel) Genel Müdürlüğü, İstanbul’daki 6. İş Mahkemesi’ndeki dosyanın temyizinden vazgeçiyor. Yani davalar takas edilmiş oluyor.

NEYİN PAZARLIĞI

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu “Bu durumu ne ahlaki ne vicdani bulmuyorum. Bir işveren sendika lehine; sendika da Tekel’in arazisi üzerindeki itirazını nasıl geri çekerler?” diye soruyor. Uslu şöyle devam ediyor:

“Yargıdaki dosyalardan karşılıklı olarak feragat edilmesinden sonra Tek Gıda İş’e taviz veriliyor. Sendika işçileri Ankara’da toplarken, 12 bin işçiyi özlük hakları ile kamu kuruluşlarına geçirilmesini istiyor; nedense işyerlerinde kalsın diye değil... Bu neyin uzlaşması? Tek Gıda İş, niye davadan feragat etti. Bu işçiye niye anlatılmıyor da eyleme zorlanıyor? Burada bir ‘gizli pazarlık’ vardır. İşçi bunu biliyor mu? Burada, sendika meselesi başka, işçinin mağduriyeti başkadır. Şimdi de sendika, işçilere kendisini affettirmek için eylem yaptırıyor. Herhangi bir hükümet, attım-sattım, ne haliniz varsa görün diyemez. İşçi sınıfına ihanet edilmiştir.”

Uslu, “Burada kimler rol alıyor?” sorusuna “Tek Gıda İş’in iki yöneticisi; Genel Sekreter Mecit Amaç ile sendikanın Genel Eğitim Sekreteri Mustafa Akyürek... Av. Gökhan Candoğan’a davayı geri çek diye talimat veriyorlar. Sonrası skandal... “


Tek Gıda İş’in Başkanı Mustafa Türkel, Türk-İş’in Genel Sekreteri olduğunu hatırlatalım.


Bu durum, kamuoyunda savunulacak bir şey değildir. Hele polisin işçilere tavrı hem insani değil, hem de hukuk dışıdır? Buna İLO yarın ne diyecektir?

 

‘PKK’ya açılım emekçiye saçılım’

 

HABERLERİ içim sızlayarak izledim. Habur’da ‘gerillaya’ nerdeyse kırmızı halı seriliyor, PKK sempatizanları Türkiye’yi savaş alanına çeviriyor ama F-tipi kahraman polisimizin gücü sadece emekçiye, hakkını arayan işçiye memura yetiyor.

Başbakan hiç boşuna İsrail’e posta koymasın. Bugün yaşananların Gazze ve Batı Şeria’da yaşanalardan hiç farkı yok.


Lütfen gazete manşetinizi “AKP’nin gücü emekçiye yetiyor... PKK’ya açılım emekçiye saçılım” diye atın.


Özal “Ben zengini severim” diye tercihini göstermisti ama Başbakan -eski bir emekçi olarak- emekçiye düşmanlığını gösteriyor.


TTA (Tekel) işçilerine “Yan gelip yatma yeri değil” diyen zihniyete cevabımız


Başbakanlık, Çamlıca villaları ve gemiciklikleri kapma yeri değildir diyoruz.    
Murat GÜZELOĞLU

 

TSK’nın atık yağları

 

ANKARA’dan bir not: “Yemeklik bitkisel yağ atıkları ile yazınız dikkatimi çekti. Askeri birliklerimizde ve öğrenci yurtlarında tonlarca atık yağ çıkıyor. Bunlar da denize dökülüyorsa yazık... Bertaraf edilme işlemi yapılıyor mu? Toplanıyorsa, kimler tarafından?.. Ben Mehmetçik Vakfı veya TSK’ya yakın vakıfları öneririm.”

 

Acilen seçim

 

BİR iç savaş olma ihtimali nedir?

Toplum, etnik kimlik üzerinden gergin, ekonomik olarak gergin, tatmin edilmemiş ihtiyaçlar olarak gergin, adaletsizlikten gergin,... Büyük bir gerginlik bombardımanı var.


Bunun sonu vahimdir. Türkiye sürekli ve hızlıca bir iç savaşa sürükleniyor.


Zengin-fakir-etnik köken... cepheli bir savaş. Bunu önlemenin bir yolu var mı?


Var... Acilen seçim... Vatandaş en azından seçimle belki biraz rahatlar...

Ahmet UZUN

 

Biliyor musunuz

 

BEYLİKDÜZÜ’nde çıkan ‘Haberdar’ Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Mert’in, Opel Astra otomobili Beylikdüzü Belediyesi önündeyken arka camı parçalanarak bagajındaki kıymetli evrakın bulunduğu çantasının ve fotoğraf makinesinin çalındığını... 

X