"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Sendika, grev-lokavt yasaları ne olacak

SON günlerde, 2821 sayılı Sendikalar Yasası ile 2822 sayılı Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Lokavt Yasası’nda değişiklikler yapılacağı değişiklik haberler yer alıyor.

1961 Anayasası’nın getirdiği haklar çerçevesinde hazırlanan iki yasa, örgütlenme ve toplu sözleşme konularında önemli haklar sağlayan düzenlemelerdi.
12 Eylül 1980 sonrasında, bu haklar önce askıya alınmış, sonra bu yasalar yürürlükten kaldırılarak, bazı hak kısıtlamaları getiren, 2821 ve 2822 sayılı yasalar çıkartılmıştı.
58. hükümetten bu yana, 10 yıla yaklaşan AKP’nin tek başına iktidar olduğu hükümetler döneminde, bu yasalardan sürekli yakınılmakla birlikte, bir hükümet tasarısı gündeme getirilememişti.
Balıkesi Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e, bu vesile ile şu soruları yöneltti:
1- 60.Hükümet’in ilk yarısında, Bakanlığınız döneminde, Bursa’da Başkanlığınızda yapılan toplantıda, sosyal taraflarla mutabakat sağladığınız, 2821 ve 2822 sayılı yasaları yürürlükten kaldıran, sendika ve toplu iş sözleşmesine ilişkin, yasa tasarı taslağınızı Bakanlar Kurulu neden kabul etmedi.
2- Bu Tasarı Taslağı içindeki, bazı düzenlemelerin, iki yasada değişiklikler yapacak şekilde, partinizden sendikal kökenli Agah Kafkas tarafından verilen Yasa Tasarısı önerisi, ILO Genel Kurulu’na gitmenizden hemen önce TBMM gündemine kadar geldiği halde neden görüşülmedi?
3- 60. hükümetin II. yarısında, Bakanlığı devrettiğiniz Ömer Dinçer zamanında, sanki bu çalışmalar hiç yapılmamış gibi, bazı öğretim üyelerinin katkıları ile hazırlanan, ancak sosyal tarafların benimsemediği, çalışmayı değerlendirmeyi düşünüyor musunuz?
4- Önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu’na getirmeyi düşündüğünüz Taslak çalışmasın da, bu çalışmaların hangisi çerçevesinde bir düzenleme ele alındı?
5- Bu çalışmanızı, Bakan olarak çağrı yapıp, Çalışma Meclisini toplayarak, burada görüşmeyi düşünüyor musunuz? Bu çalışmanızın Ekonomik ve Sosyal Konsey de değerlendirilmesi konusunda, Başbakana toplantıya çağırma konusunda bir öneriniz olacak mı?
6- Bu çalışmanızın, Bakanlar Kurulu’ndan geçerek, bu konu da ilk kez oluşacak olan, hükümet tasarısının, TBMM’de görüşülmesi yerine, KHK yetkisi ile yasalaşması gündeme gelecek mi?

Biliyor musunuz

87 Bin üyesi ve 87 Şubesi bulunan Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği’nin (TEMAD) yapılan Genel Kongresinde mevcut başkan Mustafa Erol ve Ahmet Keser’in listelerinin yarıştığını, bunun sonucunda yeni listenin Ahmet Keser (başkan) ile üyeler Ayhan Yıldırım, Yüksel Binici, Naim Örengül, Yalçın Kaçar, Yunus Ekinci, Muharrem Baksak, M.Ali Sarıkaya, Yaşar Cengiz, Tamer Yılmaz, Av. Fevzi Aksoy, Okan Erdem, Ziya Fidan, Osman Ekici, Temel Yeşilyurt, Naime Özeren ve Zülfükar Aydoğan’dan oluşan yöneti yönetimin yeni bir vizyon ve konsept anlayışı ile ilk olarak 120 bin astsubayın TEMAD çatısı altında toplamayı amaç edildiğini...
X