Sendika Arjantin'de kemer sıkma programına karşı

Hürriyet Haber
14.07.2001 - 14:15 | Son Güncelleme:

Arjantin'de "sıfır açıklı bütçe" planının iktidar partisi içinde ve muhalefet tarafından onaylanmasıyla, kemer sıkma programına siyasi destek arttı. Ancak, militan bir sendika, kemer sıkma tedbirlerine karşı mücadele edileceğini bildirdi.

Arjantin'in süper ekonomi bakanı Domingo Cavallo, bu hafta sunulan bütçe harcamalarında kısıntı planıyla, vergi gelirlerinin harcamalara yedirilmesi ve "yıkıcı" faiz oranlarından borçlanmadan kaçınılacağını, bunun da, "mutlak surette organizasyonsuz, adaletsiz ekonomiye yeniden dönülmesine" karşı tek alternatif olduğunu söyledi.

Güçsüz liderliği nedeniyle kamuoyu yoklamalarında desteği azalan Arjantin Devlet Başkanı Fernando de la Rua, iş dünyasından ve koalisyon hükümetinin sol kanadından destek alabildi.

Ortanın solundaki Alliance'ın (İttifak) en büyük üyesi olan Radikal Parti Başkanı, Arjantin'in eski devlet başkanı Raul Alfonsin'in kemer sıkma tedbirlerinde hükümeti desteklemesiyle, siyasi destek biraz daha pekişti.

Muhalif ekonomistlere göre, mali bütçede kesintiler gerekiyor, ancak, bunun adilane yapılması zorunlu.

Latin Amerka'nın üçüncü büyük ekonomisi Arjantin'in borçlarını ödeyemez hale geleceği kaygısı, Türkiye'den Doğu Avrupa'ya gelişen piyasaları, hatta Amerikan şirket ve yerel yönetimlerinin bono ve tahvil piyasalarda dahi düşüşlere neden olmuştu.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı