Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Senato: Rektör istifaya zorlandı

  Hürriyet Haber
  31 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 31 Temmuz 1999 - 00:01

  Marmara Üniversitesi Senatosu, Rektör Prof. Dr. Ömer Faruk Batırel'in ‘görülen lüzum üzerine görevinden istifa etmek zorunda bırakıldığını’ ve bu durumun ‘üniversitenin kurumsal onurunu derinden yaraladığını’ bildirdi.

  Rektör Prof. Dr. Batırel'in istifası üzerine Marmara Üniversitesi Senatosu ve Yönetim Kurulu üyeleri dün bir toplantı yaptı. Toplantı sonrasında, oybirliğiyle alınan karar gereği yapılan yazılı açıklamada, Prof. Dr. Batırel'in 1 Ağustos 1999 tarihi itibarıyle görevinden ayrıldığı belirtilerek, ‘‘Bu karar bir istifa gibi görünmekle beraber, aslında Sayın Rektör, görülen lüzum üzerine görevinden istifa etmek zorunda bırakılmış ve söz konusu kararı, yönetimde kamu otoritesinin hiyerarşik gereğine saygısıyla vermiştir’’ denildi. Prof. Dr. Batırel'in istifasıyla ilgili yayımlanan haberlerde, Batırel'in bir tarikatla bağlantısı olduğu, türban yasağı konusunda esnek davrandığı gibi gerekçelerle YÖK Başkanı Kemal Gürüz tarafından istifasının istendiği öne sürülmüştü.

  Senato açıklamasında şöyle denildi: ‘‘İspatlanmamış isnatlar ve asılsız iddialardan kaynaklandığı tahmin edilen böyle bir durumla üniversitemizin karşı karşıya bırakılmasından büyük üzüntü duyuyoruz. Sayın Prof. Dr. Batırel'in rektörlük döneminde kurumumuz huzur, barış ve güven içinde faaliyet göstermiş, atılım ve gelişmeler gerçekleştirmiştir. Üniversitemiz Sayın Rektör'ün dirayetli yönetimi altında demokratik, laik, hukukun üstünlüğü ilkesine sadık tam bir Atatürkçü Cumhuriyet üniversitesi olarak idare edilmiştir. Yöneltilen iddialar ne olursa olsun, Marmara Üniversitesi büyük, köklü, gelenekli, aynı zamanda uluslararası yayınlarıyla ve öğretim elemanlarının bu alandaki performansıyla saygınlık kazanmış bir üniversite olmanın bilinci içinde, Atatürk ilkeleri ve devlete sadakat çerçevesinde gelişimini bundan sonra da sürdürmeye devam edecektir.’’  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı