Gündem Haberleri

  Senaryo yazıldı aktör belirleniyor

  Umut ERDEM
  25.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, dün Hürriyet’te yayınlanan, ABD’deki düşünce kuruluşlarının masaya yatırdığı olası Suriye senaryoları ve simülasyonu raporunun kendisinde de olduğunu açıklayarak, “Senaryoyu yazmışlar, aktörleri belirliyorlar” dedi.

  Vural, şunları söyledi:

  Gaziantep yoktu

  “Simülasyon raporu bende de mevcut. Ancak Gaziantep’teki bomba planı bu raporda söz konusu değil. Simülasyonda içerde gelişebilecek bir takım olaylar karşısında, Türkiye’nin endişeleri olduğu ortaya koyuluyor. Bu raporla birlikte 1957’de hazırlanan İngiltere ve ABD’nin Suriye ile ilgili örtülü bir operasyon planı var. Bu plan da bende var. Bunda da Türkiye’nin Suriye’ye müdahalesi için sınır ötesi birtakım ihlaller gerekçe gösteriliyor ve Suriye’nin içi karıştırılmak isteniyor. Birkaç tane saldırı yapılacak ve Türkiye’nin bu bölgeyi işgal etmesi için bir gerekçe oluşturulacaktı. Yine aynı şekilde Hür Suriye Ordusu var. Yine sabotajlar yapılıyor. Doğrudan doğruya Türkiye’nin bir müdahalesini öngören bir politika.

  Endişelerin raporu

  Bu raporda görülüyor ki ABD doğrudan doğruya Suriye’ye bir müdahaleyi düşünmüyor. Türkiye’nin müdahale zeminini oluşturmaya yönelik bir takım senaryolar konuşuluyor. Bu rapor Türkiye’nin içini karıştırmaya ve iç savaş çıkartmaya yönelik bir takım girişimler konusunda endişeli olduğunu ortaya koyuyor. Yaşananlar, senaryolar terör örgütünun uluslararası amaçlar için taşeron olarak kullanılabileceğini ortaya çıkartıyor.
  Savaş oyunlarının senaryolarını dış merkezlerde kurmuşlar. Bu oyunu oynayacak aktörleri belirliyorlar. Zannedersiniz ki bilgisayar oyunu.”

  Sırada Türkiye var

  CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de dün yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:
  “Uluslararası güçlerin Suriye tasarımı Irak’a benziyor; etnisite ve mezhepleri esas alan federatif bir yapı veya devletler. Artık Esad’ın gitmesiyle gitmemesi arasında Türkiye açısından büyük bir fark kalmamıştır. Her iki halde de Türkiye’nin güney sınırında artık iyi komşuluk ilişkilerimiz olan bir ülke değil, düşman bir ülke olacaktır. Uluslararası güçlerin Suriye’den sonraki hedefi ise etnisite ve mezhep temelli bir Türkiye tasarımıdır. Türkiye’nin güney sınırında etnisite ve mezheplere dayanan iki veya daha fazla devletin varlığı Türkiye’nin ulusal birliğini tehdit eden bir yapı olarak gözümüzün önünde duracaktır. Uluslararası güçler, benzer bir modeli yakın bir gelecekte Türkiye’ye de dayatmak isteyecektir. Hesap budur. Başbakan sorunu bütün açıklığıyla siyasi partilerle paylaşmalıdır. ”

  Yol haritası mı?

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak da Başbakan Tayyip Erdoğan’ın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şunları kaydetti:
  “Türkiye, ABD ve Suudi Arabistan’ı temsilen üç takım halinde yürütülen ve bir gün süren simülasyonda sergilenen senaryonun hükümetler için bir yol haritası olup olmadığı büyük merak konusudur. Bu çerçevede simülasyonda Gaziantep’teki saldırının öngörüldüğü ortaya koyulmaktadır. Bir düşünce kuruluşunun öngördüğü bir olayı hükümetinizin öngörmemesinin sebebi nedir? Hükümetinizin Suriye’yi işgal gibi bir planı var mıdır? Söz konusu simülasyon hakkında bilginiz var mı?”      ?

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı