Şen: Türk girişimciler büyük bir şans

Hürriyet Haber
14 Temmuz 2001 - 13:09Son Güncelleme : 14 Temmuz 2001 - 13:09

Merkezi Almanya'nın Essen kentinde bulunan Türkiye Araştırmalar Merkezi'nin (TAM) Direktörü Faruk Şen, Türk girişimcisinin Avrupa pazarı için büyük bir şans olduğunu savundu.

Şen, yaptığı açıklamada, 59 bin 500'ü Almanya'da olmak üzere tüm AB ülkelerinde 80 bin 600 Türk girişimcisinin sadece gıda maddeleri sektörü ve gastronomide değil, el sanatları, inşaat, iletişim ve telekomünikasyon sektöründe de faaliyet gösterdiklerine dikkati çekerek, Türk girişimcisinin Avrupa pazarını zenginleştirici bir etken olduğunu söyledi.

AB ülkelerinde yaşayan 3 milyon 500 bin Türk'ün, birliğin ayrılmaz bir parçası haline geldiğini belirten Şen, "Avrupalı Türkler, göçün 40. yılında (misafir işçilik) dönemini geride bırakarak işverenliğe adım atmışlardır. Bugün Türk girişimcilerin yanında 420 bin, farklı ulusa mensup insan çalışmaktadır" dedi.

Şen, "Türk girişimciler sadece istihdam ettikleri insan sayısıyla değil, Avrupa'da 100'den fazla branşta mal ve hizmet üreterek de AB ülkelerinin ekonomisine katkıda bulunuyorlar. Bu nedenle Türk girişimciler, Türkiye-AB ilişkilerinin çok önemli bir boyutu haline gelmişlerdir" şeklinde görüş belirtti.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı