« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sen misin Türkiye'yi yenen

2012 Londra Olimpiyat Oyunları kadınlar voleybolda turnuvanın en büyük favorilerinden ABD, finalde Brezilya'ya sürpriz bir şekilde 3-1 yenilerek şampiyonluğu kaybetti. Fakat bu maçın Filenin Sultanları'nı da ilgilendiren ilginç bir hikayesi var...

Hüseyin Koyuncuoğlu / hkoyuncuoglu@hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME

Finale kadar oynadığı tüm maçları kazanan ve 7 maçta rakiplerine sadece 2 set veren ABD'nin kaybettiği tek maç, onları şampiyonluktan etti. ABD'li voleybolcuları altın madalyayı kaybetmelerinden daha çok üzen bir şey daha vardı;  Filenin Sultanları karşısında aldıkları 3-0'lık galibiyet..

Çünkü ABD, Sultanlarımızı yendiği o maçta bugün kendilerini şampiyonluktan eden Brezilya'nın gruptan çıkmasını ve sonra da finale kalmasını sağlamıştı. Yani diğer bir deyişle ABD Kadın Voleybol Takımı bugün kendi ipini kendi çekmiş oldu.

MAÇTAN KARELER / FOTO GALERİ

SEN MİSİN TÜRKİYE'Yİ YENEN

Olimpiyatlarda B Grubu'nda ABD, Brezilya ve Türkiye aynı grupta mücadele etmişti. Sultanlarımız Brezilya'ya 3-2, ABD'ye ise son maçta 3-0 yenilmişti.

B Gurubu'nda son maçlara gelindiğinde ABD gruptan lider olarak çıkmayı garantilerken, gruptaki son maçta ABD'nin Filenin Sultanları'na yenilmesi durumunda en güçlü rakibi olan Brezilya'yı evine dönecekti. Ama ABD bunu yapmadı ve Sultanlarımızı 3-0 yendi.  Böylece ABD, en güçlü rakibi Brezilya'nın gruptan çıkmasını sağlamış oldu. O Brezilya da finalde ABD'li voleybolculara salonu dar ederek yendi ve olimpiyat şampiyonluğuna uzandı. Karşılaşmanın setleri 11-25, 25-17, 25-20, 25-17'lik skorlarla sona erdi. 

Bu sonuçla 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nı Brezilya altın, ABD gümüş, bronz madalya maçında Güney Kore'yi 3-0 yenen Japonya bronz madalya ile tamamladı.

GRUP MAÇLARINDA ABD KAZANMIŞTI

Brezilya finalde aldığı galibiyet ile grup maçında 3-1 yenildiği ABD'den intikamı aynı skorla hem de finalde almış oldu.

İLK TEBRİK EDEN ALEX OLDU

Geçtiğimiz sezon Fenerbahçe'yi çalıştıran Ze Roberto'nun antrenörlüğüü yaptığı Brezilya'yı ilk tebrik eden ise sarı lacivertlilerin kaptanı Alex oldu. Alex twitterdan Brezilya milli takımını ve Ze Roberto'yu tebrik etti.

Sen misin Türkiyeyi yenen


Bunları da Beğenebilirsiniz