"Özgür Bolat" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Özgür Bolat" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Özgür Bolat

Sen başarısızsın, öyle kal!

Bugün öğretmenler günü. Onun için bugünkü yazımı öğretmenler ve eğitimciler için yazmak istedim.

Kendime sordum. Eğitim dünyasına tek bir cümle söyleme şansım olsaydı, o ne olurdu?

 

Sanırım o cümle Halil Cibran’ın şu cümlesi olurdu:

 

Öğrencilerinize bilginizden değil, sevginizden verin.

 

Nasıl mı, açayım.

 

EĞİTİM VE DENGESİZ GELİR DAĞILIMI

 

Bizim gibi gelir dağılımının adaletsiz olduğu toplumlarda, piramidin üstüne çıkmanın üç yolu var: siyasi güç, ekonomik güç ya da eğitim gücü.

 

Ekonomik güce sahip olanlar, bunu siyasi güçle taçlandırmak istiyor. (Ya da siyasi gücü arkalarına almak.)

 

Siyasi güce sahip olanlar da ekonomik güçle.

 

Bildiğiniz gibi siyasi güce sahip olanlar, hemen zengin oluveriyor ülkemizde. Çocuklarına işler kuruluyor, ortaklıklar sağlanıyor.

 

Piramidin altında olanların tek şansı var: eğitim.

 

Onun için öğretmenlerimize çok iş düşüyor. Her çocuğun hayalinden onlar sorumlu.

 

Kendilerini öğrencilerine adamış bütün öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlarım.

 

Ama dikkatinizi eğitime dezavantajlı başlayan öğrencileri sürekli dezavantajlı durumda tutan bir tehlikeye çekmek istiyorum.  

 

O da öğretmenlerin sevgisinden vermemesi.

 

SEN TEMBELSİN, TEMBEL KAL!

 

Bir araştırmada öğretmenlere bir sınıftaki çocukların başarısız ve tembel olduğu, diğer sınıftaki öğrencilerin başarılı ve çalışkan olduğu söyleniyor.

 

Aslında durum tam da tersi.

 

Aynı öğretmenler, bu sınıflar ile bir dönem ders işliyor.

 

Bir dönem sonra görülüyor ki öğretmenlerin çalışkan sandığı öğrenciler gerçekten çalışkan, tembel sandığı çocuklar da gerçekten tembel olmuş.

 

Yani öğretmenlerin düşünce yapılarına ve önyargılarına bağlı olarak geliştirdikleri tutum ve davranışlar, çocukları gerçekten değiştirmiş. Öğretmenler, önyargılarını gerçeğe dönüştürmüş.

 

Düşünün, kötü/başarısız olarak nitelendirilen okullara giden yüz binlerce parlak öğrenci bu önyargı yüzünden nasıl da başarısızlığa mahkûm ediliyor.

 

Her öğrencinin başaracağına inanmayan, yani sevgisinden vermeyen öğretmenler, kendi elleriyle (çoğu zaman da bilinçsiz olarak) geliştirmek istediği öğrencileri başarısızlığa mahkûm ediyor.

 

Bu çocuklardan adam olmaz diyen öğretmenler, bu önyargılarını mutlaka gerçekleştiriyor. Özel okullara giden ve öğretmenleri tarafından şımarık olarak nitelendirilen bazı çocuklar için de bu önyargılar geçerli.

 

Öğrencilere bilgisinden değil, sevgisinden veren öğretmenlerin sayılarının artması dileğiyle, bütün öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun.

X