Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Semra’nım Komisyonu, tüm programlara ceza yağdırdı

  Hürriyet Haber
  08.03.2005 - 10:27 | Son Güncelleme:

  RTÜK Başkanı'nın açıklamalarıyla kurulan ‘Semra’nım Komisyonu’ndan çıkan ilk dosyalar, RTÜK’ün dünkü toplantısında hızla görüşülerek evillik programlarına ceza yağdırıldı.

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Fatih Karaca’nın açıklamalarının ardından kurulan ‘Semra’nım Komisyonu’ndan çıkan ilk dosyalar, RTÜK’ün dünkü toplantısında hızla görüşülerek evillik programlarına ceza yağdırıldı.

  RTÜK’ün dünkü toplantısında, evlilik yarışmalarının yanı sıra yarışmacıları konuk ederek aynı konuyu işleyen programlara da ceza verildi. Uyarı cezaları alan programlar şöyle:

  Dijiturk paketinde bulunan X TV: Size Anne Diyebilir miyim?

  Kanal D: Beyaz Atlı Prens ve Sahte Gelin, Sabah Sabah Seda Sayan

  Show TV: Bir Prens Aranıyor, Gel Yeniden, Pazar Sürprizi ve Pazar Keyfi, Sabah Yıldızları

  ATV: Bizim Evde Ne Oluyor, Gülbence (Caner’in kafasında bardak kırdığı program) ve Savaş Ay’la A Takımı.

  Lig TV’de yayınlanan ‘Maraton’ programına Erman Toroğlu’nun hakaret içeren konuşmaları nedeniyle iki ayrı bölüm için uyarı cezası verildi.

  RTÜK Başkanı Karaca, bundan sonraki süreçte yasa gereği kademeli olarak söz konusu programlara uyarı, program durdurma ve 500 milyar liraya kadar para cezası verilebileceğini bildirdi. Karaca, yayın kuruluşlarının ceza uygulamaya gerek kalmadan yayıncı sorumluluğu ile bu programlara son vereceğini umduğunu belirtti.

  KANAL D GENEL MÜDÜRÜ MURAT SAYGI

  Hukuki önlemleri alacağız

  Kanal D Genel Müdürü Murat Saygı, reality show’larla ilgili olarak, Kanal D bünyesinde bu yarışmalara katılan yarışmacılara yönelik bir dizi hukuki önlem alacaklarını ve buna yönelik bir düzenleme yapacaklarını belirtti. Murat Saygı yaptığı açıklamada, ‘Hiçbir yarışmacının yarışma sonrasında kontrolümüz dışında herhangi bir televizyon programına çıkmasına izin verilmeyeceğini, bu konuda her türlü hukuki önlemin alınacağını kamuoyuna bildiririz’ dedi. Reality show’larla ilgili asıl şikáyetin programın kendisinden değil, yarışmacıların tutumlarından kaynaklandığına da dikkat çeken Saygı, kamuoyunda rahatsızlığa sebep olan, üzerinde çok konuşulan davranışların, sözkonusu bu reality showlar dışındaki programlarda yaşandığını söyledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı