Gündem Haberleri

  Şempanze de insan gibi bilgiyi çocuğa aktarıyor

  Hürriyet Haber
  31.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bilim adamları, şempanzelerin insanlar gibi, değerli bilgileri çocukları vasıtasıyla gelecek nesillere aktarabildiklerini keşfettiler. İçinde yiyecek olan bir kutuyu açmayı öğrenen bir şempanze, daha sonra bunu diğerine öğretiyor, diğeri de bir başkasına.

  İskoçya’daki St. Andrews Üniversitesi araştırmacıları, şempanzelere çocukların oynadıkları "Çin fısıltısı" isimli oyuncak kutuyu verdiler. Kutunun içinde bulunan yiyeceği almak isteyen şempanzeye kutuyu açmak için kullanılan iki teknikten birisi gösterildi. Bu teknikle kutuyu açmayı başaran şempanze, bu bilgisini diğer bir şempanzeye öğretti. Diğer şempanze de aynı bilgiyi bir başka şempanzeye öğretti. Yapılan gözlemlerde kutuyu açma tekniğinin şempanzeden şempanzeye tam ve doğru olarak altıncı şempanzeye kadar aktarıldığı tespit edildi. Deneyde ayrıca şempanzelerin kutuyu açarken bizzat kendilerinin kullandığı aletleri ve denedikleri yolları da gösterdikleri tespit edildi.

  Araştırmacılardan doktor Victorie Horner, yaptıkları deney sayesinde insanlar haricinde başka canlıların da bilgilerinin nesillerden nesillere aktardığını bulduklarını ifade etti. Horner, "Şempanzelerin hepsi kutuyu açmak için aynı tekniği kullandı" diye konuştu. Horner, deneyden elde edilen verilerin insanlar ve şempanzeler arasındaki çok büyük bir benzerliği ortaya koyduğunu da sözlerine ekledi. Araştırma, "National Academy of Sciences" dergisinde yayımlandı. St. Andrews Üniversitesi’nde yapılan bir başka araştırmada ise şempanzelerin gelecekle ilgili planlar yaptığı ve maymunların da insanlar gibi "pazarlık yapma" kabiliyetlerinin olduğu tespit edildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı