Ege Haberleri

  Semiha Berksoy sergiyle anılacak

  Hürriyet Haber
  22.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İlk kadın opera sanatçısı Semiha Berksoy 100. doğum yılında aşk ve sanatla anılıyor. Semiha Berksoy adına yapılan ‘Ben Yaşardım Aşk ve Sanatla’ adlı sergi İzmirli sanatseverlerle buluşuyor.

  SANATÇI Semiha Berksoy adına yapılan ve İstanbul’un 2010’da en çok ses getiren sergisi olma özelliğine sahip ‘Ben Yaşardım Aşk ve Sanatla’ adlı sergi İzmirli sanatseverlerle buluşuyor.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ege Çağdaş Eğitim Vakfı’nın (EÇEV) katkılarıyla düzenlenen sergi, 25 Mayıs 2010, Salı günü Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde İzmirliler’in beğenisine sunulacak. Cumhuriyet dönemi sanatının sembollerinden, Semiha Berksoy’un 25 Temmuz’a kadar sürecek sergisinde; yaşamına ve sanatına ışık tutan kendisinin yaptığı resimler, otoportreler ve desenlerin yanı sıra kıyafetleri, fotoğrafları, ayrıca Nazım Hikmet, Fikret Mualla ve Celal Esad’ın kendisine hediye ettiği eserler ve arşiv değeri olan objeler sergilenecek. Serginin en dikkat çeken ögelerinden biri olan ve Türkiye’de ilk kez sergilenen, sanatçının yaşadığı ciddi sağlık sorunları sürecinde tasarladığı ‘Semiha Berksoy Yatak Odası Enstalasyonu’ da bu sergide yer alacak. Berksoy’un bire bir yatak odasını aktaran bu alanda; sanatçının özel eşyaları, bir zamanlar büyük aşk yaşadığı Nazım Hikmet’in şapkası, kravatı, annesinden kalma 100 yıllık Singer dikiş makinesi, piyanosu, takıları, elbiseleri, resimleri, onlarca obje, eşya, fotoğraf ve dolu dolu geçmiş 94 yıl sergileniyor.

  Sürprizler var

  Ziyaretçiler sergi boyunca, sanatçının video kayıtlarını izleyip aryalarını ve şiirlerini de dinleme şansı bulacaklar. Sergi için hazırlanan gala gecesinde ise çok özel bir sürpriz sunulacak. Bu gecede Semiha Berksoy, Ulu Önder Atatürk ve Ahmed Adnan Saygun’u bir araya getiren Özsoy Operası, İzmir Devlet Opera ve Balesi Sanatçıları tarafından sahnelenecek. Özsoy Operası, Cumhuriyet tarihimizin seslendirilmiş ilk Türk operası olması, Atatürk tarafından Adnan Saygun’a sipariş edilmesi ve Semiha Berksoy’un bu operada ‘Ayşim’ başrolünü oynaması açısından da büyük bir öneme sahip. Sergi için düzenlenen gala gecesine katılmak isteyen İzmirliler davetiyelerini EÇEV’den temin edebilecek. Galada bulunmak isteyenlerin EÇEV’in 425 97 97 numaralı telefonunu arayarak ayrıntılı bilgi alabilecekleri belirtildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı