Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Şemdin Sakık'ın topladığı vergi

Enis BERBEROĞLU

Apo korkusuyla örgütünü satan Şemdin Sakık'ın itirafları, bu ülkeye egemen olan ekonomik ihmalin ihanet sınırını zorladığına kanıttır...

Gerçi ekonomiyi pembe dizi mantığıyla izleyen azgelişmiş liberal mütefekkirlerde her vaziyete uygun yanıt vardır.

Mesela Ankara'da siyasi bunalım mı çıktı. Hemen, ‘‘İstanbul, Ankara'ya rağmen işini yürütüyor’’ hayaliyle avunulur.

İstanbul'un göbeğinde, Laleli'de, yüz milyonlarca doların döndüğü kayıt dışı pazardan söz ederken, ‘‘Aman devlet ilişmesin, yoksa döviz kazandıran bu işlemler durur’’ diye akıl verilir.

‘‘Toplanan verginin bir buçuk katı kaçırılıyor’’ diye kızanlara, ‘‘Aman canım, devlete giden para zaten heba oluyor. Özel kesimde kalsın, yatırımlar ve istihdam artar’’ mantığıyla çatılır.

***

Oysa Şemdin Sakık'ın ifadesi devletin görmezden geldiği veya vergisini affettiği kazançların nasıl kullanıldığına somut örnektir:

‘‘...Hazro'da su kanalı yapan müteahhitten 1992 yılında 200 milyon lira aldık. 1993 yılında Batman Barajı inşaatından bir milyar lira peşin vergi aldık. Bir milyar da daha sonra alacaktık. Fakat yanlışlıkla baraja eylem yapılınca geri kalanını alamadık.’’

Şemdin Sakık'ın itiraflarında geçen ‘‘vergi’’ ifadesinin yanlışlıkla kullanıldığını sanmıyorum. Çünkü doğa ve ekonomi boşluk affetmez...

Düşünün, Güneydoğu'daki yolunuzu koruyamazsanız, PKK yol keser. Devlet gençleri askere almazsa, PKK zorla da olsa dağa çıkartır. İşte o misal, devletin dokunmadığı kazançlara PKK vergi salar.

Demek ki neymiş... Toplanmayan vergi size ve çocuklarınıza kurşun olarak geri dönermiş...

***

Kayıtdışı ekonomi ve terör arasındaki ilişki sadece Güneydoğu'ya özel bir durum değildir. Şemdin Sakık'ın itiraflarında da geçen ‘‘siyasi İslam-PKK’’ ittifakının kayıt dışı sektör sayesinde yaşadığı ortadadır.

Siyasi İslam'a yardım ettiği kuşkusu duyulan bazı holdinglerin yurtdışından döviz getirmek için bankalar yerine bavullu kurye kullanmaları sadece rastlantı sayılmaz.

Üstelik PKK'nın uyuşturucu gelirleri de yine göz yumulan bu kayıt dışı sektörde kaybolup gider. Kara para toplumsal ihmalin yarattığı karanlık köşelerde saklanır.

Tekrar ediyoruz, ekonomiyi kayda geçirmek, vergi salmak anlamına gelmez.

İşlemleri takip etmek ayrı iştir, kazanca uygun vergi almak başka iş.

İlki devlet sorumluluğuna girer, ikincisi iktidarın siyasi ve ekonomik görüşüne göre değişir. Devlet sorumluluğunu yerine getirmezse, iktidar Şemdin Sakık gibi eşkıyaya geçer.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI