Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Selvi: Hükümet terörle mücadelede başarıızdır

  Hürriyet Haber
  11.10.2008 - 20:21 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, ülke güvenliğinin arzu edilen noktaya gelemediğini öne sürerek, “Dış politikadaki başarısızlıklar ve çelişkiler nedeniyle terör konusunda arzu edilen sonuca ulaşılamamıştır” dedi.

  Bazı gezi ve ziyaretlerde bulunmak üzere Aksaray'a gelen Selvi, CHP İl Başkanı Ferda Bozkurt'u makamında ziyaret etti.

  Selvi, burada yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin, tarihinin en bunalımlı dönemini yaşadığını iddia etti.

  Terör nedeniyle pek çok annenin gözyaşı döktüğünü, kamu vicdanının sızladığını ifade eden Selvi, “Ülke güvenliği maalesef arzu edilen noktaya gelememiştir. Dış politikadaki başarısızlıklar ve çelişkiler nedeniyle terör konusunda arzu edilen sonuca ulaşılamamıştır” dedi.

  Selvi, son yıllarda kapkaç, gasp ve cinayet gibi asayiş olaylarının arttığını da savunarak şöyle devam etti:

  “Bu olaylar, aniden bir tabii afet gibi gelmedi. AK Parti, deneyimi ve birikimi olmayan yeni partidir. AK Parti, kaynağı belli, laik, demokratik, sosyal hukuk devletine, Cumhuriyete karşı şartlanmış kişilerden oluşan, 2002 seçimlerinden 16 ay önce kurulan bir parti olarak kurumsallaşmasını tamamlamamıştır. Türkiye'nin ve devletin yönetimi hakkında deneyim ve birikimi yoktur. Bunlar, birtakım sözler vererek, halkı yanıltarak çoğunlukla iktidara gelmiş ama koltuklarının altında suç dosyalarıyla gelmişlerdir.”

  Bu dosyaların, dokunulmazlık nedeniyle beklediğini söyleyen Cevdet Selvi, şöyle konuştu:

  “Suçlar nedir? Dolandırıcılık, zimmete para geçirme, kalpazanlık, resmi evrakta sahtecilik, özel evrakta tahribat. Başbakanından bakanına kadar koltuklarının altında suç dosyasıyla gelen bu iktidar, halka verdiği sözleri yerine getirmemiştir. Yolsuzluğu ortadan kaldırmak için söz veren bu iktidarın, siyasetçilerin yolsuzluğunu kaldırmak imkanı ve cesareti olmadığını hep beraber anlamış olduk.”

  Selvi, Deniz Feneri ile ilgili yolsuzluğun Almanya'da yargı tarafından ortaya çıkarıldığını, bu yolsuzluklarının Türkiye'deki kaynağının Almanya'daki savcı tarafından gösterilmiş olmasına rağmen, Hükümetin konuyu kapatmak için üslubunu bozduğunu öne sürdü.

  İktidar üyelerinin, devlet adamlarına, siyaset adamlarına yakışmayan sözler ve hakaretlerini devam ettirdiğini savunan Selvi, sözlerini şöyle tamamladı:
  “Bu bir hezeyanın bir korkunun sonucudur. İktidar da görüldüğü gibi yolsuzluklara, usulsüzlüklere ellerine geçen imkan oranında devam etmişlerdir. Hükümette bulunanlar, söz sahibi olanlar, yolsuzluklara karışırken, Türkiye'nin çeşitli yerel yönetimlerinde bulunanların da kendi imkanları oranında halkın malına, mülküne kullanılması gerekenleri yandaşlarının yararına kullandığı belgelerle ortaya çıkmıştır.”
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı