"Bahar Akıncı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Bahar Akıncı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Bahar Akıncı

Selimiye notları

Selemiye, Marmaris Bozburun Yarımadası’nın en sevimli köy ve koylarından biri. Hiç bozulmamış doğasıyla, artan popülaritesine rağmen köy havasını korumayı inatla başarıyor. Denizi sakin, doğası ve havası sakin. Bu küçük koyda neredeyse hiç dalga yok. Sabahtan akşama, denizden karaya her yerde huzurlu bir durgunluk var. Teknelerin yanaşması için yapılan küçük marina yeterli olmayınca, koya kıyısı olan her pansiyon ve restoran zaman içinde kendi küçük iskelesini yaratmış. Bu nedenle Selimiye Koyu, uzun bir kumsalla değil, yatay minik iskelelerle çevrili. Gece hayatı neredeyse hiç yok, ama buna karşılık kendine has küçük lokantaları, lezzetli mezeleri ve iskelelerinden yükselen dost meclisi sohbetleri var.

Selimiye notları

Nasıl gidilir?
İstanbul - Selimiye arası yaklaşık 858 km ve karayolu ile yaklaşık 11 saat 50 dakika sürüyor. İzmir - Selimiye arası ise yaklaşık 316 km ve karayolu ile yaklaşık 4 - 4.5 saat. İzmir, Aydın, Muğla hattını izleyerek Marmaris’e gidip, oradan  varabilirsiniz. Ya da otobüsle Marmaris’e gelip, merkezden kalkan minibüslerle 35-40 dakikada Selimiye’ye ulaşabilirsiniz.

Nerede Kalınır?
Bir kere bayramı Selimiye’de geçirmek istiyorsanız biraz geç kaldınız. Ama üzülmeyin Selimiye’nin rüya mevsimi eylül zaten. Aşağıda bizzat konakladığım ya da içine girip kısa bir göz attığım veya fikrine güvendiğim dostlarımın konakladığı bir kaç otel var. Ve de sizin için derlediğim eylül ayı fiyatları.

Losta Beach Otel: Koyun girişinde, yatay tasarımlı yeni bir otel. Odaları temiz ve konforlu. Kocaman bahçesinde güneşlenme alanları var. Denize sıfır. Önümüzdeki yaz önüne bir iskele yapıldığında daha da iyi olacak. Eylülde 2 kişi oda + kahvaltı 225 TL. (Tel: 0.252.446 43 87)

Beyaz Güvercin: Koyun en ucunda, yanyana yapılmış bembeyaz bungolovlardan ve iki iskeleli güzel bir plajdan oluşan otel. 16 Eylül’e kadar kişi başı 130; 16 Eylül – 1 Ekim arası kişi başı 105 TL. Dilerseniz 60 TL karşılığı yemek mönüsü alıp dışarıdan müşteri olarak gün boyu plajdan da faydalanabilirsiniz. (0.252.446 42 74-75)

Luna Begonvil: Koyun biraz yukarısında yakışıklı bir taş ev. Neo klasik döşenmiş 24 odası var. Yarısı bahçeye bakıyor, yarısı üst katlarda. Hayat kocaman iki havuz ve geniş bir bahçe etrafında geçiyor. İki tatlı kız kardeş işletiyor: Saliha ve Figen. Misafir ağırlamaktan özel keyif alanlardan. Kahvaltıda coşuyorlar. Eylül’de 2 kişi oda + kahvaltı 220 TL
(+90.252.446 41 45)

Selimiye notları

Sarmaşık Pansiyon: Denize sıfır. Odaları temiz. Kahvaltısı hiç fena sayılmaz. Eylül’de 2 kişi oda + kahvaltı 120 TL
(0.252.446 41 55)

Nane Limon Pansiyon: O, artık bir Selimiye fenomeni. Köyün tam içinde, minik iskelesi ve salaş tarzı ile rengarenk ve eğlenceli. Eylül ayının ilk yarısına kadar oda + kahvaltı 180 TL, 15’inden sonra 140 TL.
(0.252. 446 41 46)

Nerede ne yenir?
Aurora: Suzan ve Hüseyin tarafından işletilen, koyun ortasındaki küçük iskeleli, güzel restoran. Zencefilli şarap soslu istiridye, kaparili ahtapot, fırında balık en beğenilen yemekleri. 2 kişi içkisiz 90 TL ödedik. Rezervasyonda fayda var.

Selimiye notları
 
Paprika Cafe:
Sahilde, masaları ve camı-çerçevesi bembeyaz, mis gibi tek mekan. Hemen göze çarpıyor. Gün boyu aperatifler ve nefis haşhaşlı muhallebi yapıyorlar. Rezervasyonsuz gidebilirsiniz.
Osman’ın yeri: Genelde turistlerin ve yatçıların gittiği, sahildeki en salaş görünümlü balıkçı. Mezeleri her dem taze. Izgara ahtapot başarılı. Fiyatlar çok ucuz değil, orta karar. www.osmansplaceselimiye.com

X