Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Selim Sesler yoğun bakımda

  Hürriyet Haber
  15 Ekim 2011 - 15:35Son Güncelleme : 15 Ekim 2011 - 15:45

  Selim Sesler dört gündür Taksim Alman Hastanesi’nde yoğun bakımda solunum cihazına bağlı olarak yaşam mücadelesi veriyor.

  Milliyet gazetesi müzik eleştirmeni Mehmet Tez'in kendi sitesinde verdiği habere göre, kalp yetmezliği teşhisi koyulan Sesler bugün solunum cihazından çıkarıldı ancak durumu ciddiyetini koruyor. Sesler’in Almanya’ya kalp nakline gitmesi gerektiği belirtiliyor.

  Birkaç yıl önce de bir kalp rahatsızlığı geçiren Sesler'in kalbine pil takılmıştı. Son zamanlarda kendini kötü hissettiğini söyleyen sanatçının kalbinin yüzde 20 kapasiteyle çalıştığı öğrenildi.

  SELİM SESLER KİMDİR

  Selim Sesler 1957 yılında Edirne ilinin Keşan ilçesinde doğdu.

  Dramalı (Yunanistan) profesyonel bir zurnacı ailesinden gelmektedir. 1923'te mübadele sonucu Keşan'ın İbriktepe Köyü'ne yerleştiler, daha sonra Keşan'ın Yeni Mescit Mahallesi'ne taşındılar. Selim önce zurna çalmayı öğrendi, ancak 60'larda davul-zurnacı ailelerden gelen birçok genç, ince çalgı enstrümanlarını öğrenmeye başladığı sırada, o da klarnete geçti. On dört yaşındayken köy düğünlerinde ve panayırlarda çalmaya başladı. 80'lerde, daha büyük merkezlerde çalmaya giden Roman müzisyenlerine katılarak, müzik yeteneğini geliştirmek üzere İstanbul'a gitti. İstanbul'da, restoranlarda fasıl heyetlerinde, Ferhan Şensoy tiyatrosunun müzikallerinde, Romanlar'ın ve Roman olmayanların düğünlerinde çaldı ve birçok kayıt yaptı.

  1998'de Brenna MacCrimmon ile birlikte Kanada turnesine katılarak Türk Romanları'nı ve kendi Rumeli kökenlerini temsil etti. Zengin müzikal deneyimleri sonunda, bölgeye ait zengin bir repertuar ve çalma tarzı edinerek, canlı bir arşiv niteliği kazandı. Gerek Romanlar gerek Roman olmayanlar arasında, doğaçlamalardaki ustalığı ile hem düğün havalarının, hem de günün dans ezgilerinin baş yorumcusu olarak ünlendi.

  FOTOĞRAFLARLA SELİM SESLER

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı