Eğitim Haberleri

  Selim Pars Koleji’ni Bahçeşehir aldı

  rriyet.com.tr
  31.07.2007 - 11:34 | Son Güncelleme:

  Selim Pars Koleji’ni Bahçeşehir aldı Gökşen Dershaneleri okul açıyor

  20 yıl önce Florya’da Selim Pars tarafından açılan ve daha sonra çocukları tarafından yönetilen Selim Pars Koleji, Bahçeşehir Koleji’nin kurucusu Enver Yücel tarafından satın alındı. Pars ailesinin geçmişte çiftlik arazisi olarak kullandığı arazide bulunan, 1986’da Behiye Hatun Çocuk Yuvası, 1991’de ilköğretim okulu, 1993’ten itibaren de lise olan okulun 370 öğrencisi bulunuyordu.

   

  Sağlık sorunları nedeniyle eğitim hizmetlerini bıraktığını, onca emek verdikten sonra okulu kapatmak yerine devretmeyi uygun gördüğünü söyleyen Selim Pars, devir sırasında üzgün görünüyordu.

  Koleji devralan Enver Yücel, buranın 9’uncu okulu olduğunu açıkladı. İlk olarak Bahçeşehir’de Bahçeşehir Koleji’ni kuran Yücel, daha sonra Bursa, Kocaeli, Konya, Antalya ve Edremit’te birer Bahçeşehir Koleji açtı. Yücel, önümüzdeki günlerde Uşak ve Alanya’da da birer kolej açacağını duyurdu. Bu okullarda toplam 4 bin 700 öğrenci okuyor. Enver Yücel, 3 yıl içinde 30 noktada daha okul açacaklarını söyledi. Önümüzdeki yıl Etiler ve Kadıköy okul açmayı planladıkları yerler arasında.

  Öte yandan geçtiğimiz yıl açılan Yassa Koleji’nin de kapanacağı dedikoduları kulaktan kulağa dolaşıyor. Veliler, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’ne öğrencilerin derslerinin boş geçtiğine yönelik şikayette bulundu. Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından görevlendirilen müfettişler, okulda birçok dersin boş geçtiğini, ücretini alamayan öğretmenlerin derse girmediğini belirledi. Önümüzdeki hafta okulla ilgili karar alınacak. Ancak, Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, Haziran sonuna kadar okulu açık tutma çabasında olduklarını belirtiyorlar.

  Öte yandan yaklaşık 37 yıldır yabancı dil eğitimi veren Aksaray, Kadıköy ve Bakırköy’de dersanesi bulunan Ali Aksay şimdi de ilköğretim okulu açıyor. Kadıköy Hasanpaşa ve Bakırköy İstanbul Caddesi’nde açılacak Gökşen İlköğretim Okulları’nın dekorasyon çalışmaları bitmek üzere. Önümüzdeki yıl için öğrenci alımları gelecek aydan itibaren başlıyor.

  Bahçeşehir’deki hızlı yapılaşmanın ardından bazı okullar da burada şube kurmak için harekete geçti. Kadıköy yakasında kurduğu okulların ardından Bilfen şimdi de Bahçeşehir’de bir okul açacak. Bu okulun mimarisi de her zaman olduğu gibi yine okulun kurucusu Osman Öztürk tarafından yapılan çizimlerle belirlenecek. Ancak, Öztürk bu kez bir profesyonelden destek alıyor. Öztürk önümüzdeki aylarda OKS

  hazırlığı yapan bir dershane açacak.

  Bu arada büyük bir eğitim vakfı da Bahçeşehir’de okul açmak için görüşmeler yapıyor. Önümüzdeki yıl bu vakfın okulu için açılış hazırlıkları yapılacak.

  Çocuk sorunları

  Geçtiğimiz hafta Özel Sezin Okulları’nda önemli bir forum vardı. Üç yıldır yapılan forumun konusu "Çocuk Sorunları". Devlet ve özel 16 okulun katıldığı, yüzlerce çocuğun kendi gündemlerindeki sorunları dile getirdiği forum iki gün sürdü. Ergenlik çağındaki gençlerin kendi sorunlarını kendilerinin belirleyip, tartıştığı ve çözüm aradığı toplantı izlemeye değerdi doğrusu.

  Bu forumda çocuklar önce kendileri için en ilgi çeken sorunu belirliyor. Daha sonra kendi aralarında oylama yapıyorlar. Bu oylama sonucunda en önemli görülen sorun tartışılıyor. 6-7 ve 8’nci sınıflardaki ilköğretim öğrencilerinin gündeminde önceki yıllarda karşılaştıkları iki önemli konu vardı. Biri OKS, diğeri de "çocuk ve dil". OKS hakkındaki görüşlerini dile getiren öğrenciler, bu sınavın ilk gençlik çağlarında bedenlerinde ve ruhlarında yaptığı tahribatı dile getirdiler. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen 11-13 yaş arasındaki çocukların en çok ilgisini çeken konu başlığı da Sabiha Hamdi Türkay İlköğretim Okulu öğrencilerinin hazırladığı "Küçük yaşta çalışan çocuklar" oldu. "Hadi Barışalım", "Biz Bireyiz", "Suça İtilmiş Çocuklar" da öğrencilerin tartışmayı istediği diğer konu başlıkları arasında yer aldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı