Gündem Haberleri

  Selek: En çok denizi özledim

  Hürriyet Haber
  27.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mısır Çarşısı'nda 7 kişinin ölümü, 127 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan patlamayla ilgili yargılanırken, bilirkişi raporu üzerine dün tahliye edilen Pınar Selek, Göztepe'deki evinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Babası Alp ve annesi Ayla Selek ile birlikte basın mensuplarını ağırlayan Pınar Selek, tahliye kararının kendisi için 'sürpriz' olduğunu söyledi.

  Kararın şokunu hala üstünden atamadığını anlatan Selek, "Geldiğimden beri sürekli arkadaşlarımla konuşuyorum, hiç uyumadım" dedi.

  Selek, bir soru üzerine dedesi ve babasından dolayı politik bir ortamda büyüdüğünü ifade ederek, şöyle konuştu:

  "Mısır Çarşısı Mağdurları Derneği kurmak istiyorum. Benimle birlikte, yargılanan diğer 14 sanık ve hayatını kaybedenlerin aileleride mağdur oldu. Biraraya gelip dernek kurabiliriz. Dava süresince mağdur aileler bize karşı çok olgun davrandılar. Eminim onlar da benim yaptığıma inanmıyorlardı."

  Selek, cezaevinde yaşadıklarıyla ilgili olarak "Çok kalabalık olması nedeniyle cezaevi koşullarına alışmam zor olmadı. İçerde çok şey öğrendim. İnsanları derinden tanıdım. Oradaki analardan Kürtçe öğrendim, ben de onlara okuma-yazma öğrettim" dedi.

  Pınar Selek, cezaevinde geçirdiği 2.5 yılını bir kayıp olarak değerlendiremeyeceğini ifade ederek, bu zamanı sürekli kitap okuyarak, kadınlar ile özellikle Roma ve Mezopotamya tarihi üzerine araştırma yaparak geçirdiğini söyledi.

  Araştırmam yüzünden suçlandım

  Selek cezaevinde en çok denizi, insanları ve konuşmayı özlediği belirterek çaydan yaptıkları toprağa çiçek ektiklerini anlattı.

  Selek, Mısır Çarşısı patlamayla ilgili ise şunları söyledi: "Ben patlamayı televizyondan öğrendim. O sırada Kürt sorunuyla ilgili geniş bir araştırma yapıyordum. PKK'nın üst düzey yöneticileriyle röportaj yapmıştım. Ayrıca Suriye'den de görüşme talebime olumlu yanıt gelmişti. Patlamanın ardından suçlanmamın nedeni bu araştırmaydı. Bu araştırmaya başlamadan önce bazı sorunlar ve suçlamalarla karşılacağımı biliyordum. Ancak Mısır Çarşısı patlaması gibi bir suçlamayla karşılacağımı hiç tahmin etmiyordum. Buna rağmen gözaltındayken patlamayla ilgili hiç soru sorulmadı. Benden sadece görüştüğüm PKK'lı yöneticilerin isimlerini istediler. Ben de vermedim."

  Patlamayla ilgili sanık olarak yargılanmakla kendisinin toplumun gözünde öldürülmek istendiğini savuna Pınar Selek, "Buna rağmen cezaevine girdikten sonra çok sayıda insan bana ayakta durmam için destek verdi. Yüzlerce adli tutukludan bana sürekli mektup geliyordu" dedi.

  Selek, bir soru üzerine bundan sonra demokrasi ve barışla ilgili daha geniş kapsamlı araştırmalar yapacağını belirterek, "Bir de İmralı'da Abdullah Öcalan'la görüşmek isterim" dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı