SAKARYA HABERLERİ

“Selefiyyeler Ve Farklılıkları” SAÜ’de Konulu Konferans Gerçekleşti

IHA
19.10.2015 - 13:17Son Güncelleme : 19.10.2015 - 13:18

SAÜ'DE SELEFİYYELER VE FARKLILIKLARI KONULU KONFERANS GERÇEKLEŞTİ.

IHA

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Ortadoğu Araştırmaları Merkezi’nce (ORMER) düzenlenen Teoloji Konuşmaları dizisinin 2’ncisi, “Selefiyyeler ve Farklılıkları” konulu konferansla devam etti.
ORMER Kudüs Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa konuşmacı olarak İstanbul Şehir Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Ali Büyükkara katıldı. Konferansta Selefiyye’nin ne olduğu, tarihi, farklılıkları ve çeşitleri konularına değinen Prof. Dr. Büyükkara, “Ahmed İbn Hanbel, İbn Teymiyye ve Muhammed İbn Abdülvehhab gibi alimlerin farklı tarihi düşünce çizgilerini biz çağdaş Selefiyye olarak tanımlıyoruz. Selefin din anlayışı, dine bakışı, dinden ne çıkardığı ile ilgili bütüncül bir dini formatı benimseyen kesimler, Selefiyye olarak adlandırılıyor” dedi.
Çok farklı Selefi anlayışların olduğuna işaret eden Büyükkara, “Selefiyye, dilinde söylediği veya kalbinde taşıdığı şeyi amele dökmektir. 20’nci yüzyılda kullanılmaya başlanan ‘Selefiyye’ tabiri yeni bir isimdir. Daha öncesinde ise bu ismin yerine ‘Ehli Hadis’, ‘Hanbeliyye’ gibi tabirler kullanılmıştır. Farklı Selefi yapıların her biri, kendisini Selefi olarak tanıtmış, fakat hiçbiri birbirlerini Selefi olarak kabul etmemiştir. Dünyadaki 1 milyar 600 milyon Sünni Müslüman nüfusun neredeyse yüzde 95’i Selefi olmayan, başta Hanefilik olmak üzere Şafilik, Malikilik, itikatta Maturidilik ve Eşarilik gibi mezheplerin etrafında buluşmuştur” diye konuştu.
Kökeni Selefiliğe dayanan Vahhabilik mezhebinin, Selefiliği siyasileştirdiğini ifade eden Büyükkara, “Selefilik, Vehhabilik ile beraber Suudi Nizam içinde siyasallaşmıştır. Tekfircilikle beraber siyasal gücü arkasına alıp silahlı anlamda taciz etmiş ve bunun ismini de cihat koymuştur. Selefilikte apayrı bir kanal açmıştır” diye konuştu.
Prof. Dr. Mehmet Ali Büyükkara, konferansın sonunda ise katılımcıların sorularını yanıtladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sakarya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sakarya ilinden “Selefiyyeler Ve Farklılıkları” SAÜ’de Konulu Konferans Gerçekleşti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Ekim 2015 tarihinde saat 13 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça “Selefiyyeler Ve Farklılıkları” SAÜ’de Konulu Konferans Gerçekleşti haberi güncellenecektir.

  SAKARYA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:56
  • Guneş
   06:37
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:29
  • Akşam
   19:06
  • Yatsı
   20:35
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı