Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Selden geriye birşey kalsın

  Hürriyet Haber
  18.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 18.07.1999 - 00:01

  Tarih Vakfı ve TÜRSAB ortaklığı ile hazırlanan, Türkiye'nin en kapsamlı 2000 projesi mali destek bulunamaması halinde önümüzdeki ay teslim bayrağını çekecek. 2 yıllık bir periyodu kapsayan çalışmalar, tüm bu milenyum karmaşası sona erip, sel çekildiğinde kuşaklar sonrasına Anadolu'da yaşanan bin yıl dönümünü belgelerle aktarmayı amaçlıyor.

  Türkiye, Dünya ülkelerinin hazırlık projelerine bakılınca yeni bin yılı hakkıyla karşılamak için geç kalmış görünüyor. Son dakika alışkanlığı bu kez, önem taşıyan binyıl dönümünün kaydedilememesi nedeniyle toplumsal hafızamızda bir gedik daha açabilir.

  Tarih Vakfı ve TÜRSAB ortaklığıyla üretilen projeler temel olarak bu amaca yöneliyor. 'Anadolu Topraklarında 2000' adı verilen proje için iki sivil örgüt bir eşgüdüm ve koordinasyon merkezi oluşturdu. Koordinatör İlhami Mısırlıoğlu, geçtiğimiz yılın sonlarından bu yana proje için destek aradıklarını belirtiyor. Bunun bir nedeni de devlette sürekliliğin sağlanamaması. Mısırlıoğlu ‘‘3-4 yıl önce Turizm Bakanlığı'nın yönlendiriciliğinde bir kaç toplantı yapılmıştı, fakat hükümet değişiklikleri araya girince devletteki süreklilik koptu ve konuya olan ilgi kayboldu,’’ diyor. Bir ikinci nokta ise uzun zaman boyunca meselenin sadece İsa'nın doğumunun 2 bininci yılı olarak algılanması.

  İnsan elinden çıkma takvimi fazla ciddiye almak eleştirileri nedeniyle kabul edilse de edilmese de 2000 yılında dünyada bir takım değişiklikler olacak.

  Aynı tarihte yüzyıl, binyıl dönümü ve bir doğum günü kutlanacak. İsa'nın doğumunu eğer temel alırsak bu topraklar Hıristiyanlık açısından son derece önem taşıyan bölgeleri barındırıyor. Bu noktada turizmi son yüzyılın gelişen sektörlerinden biri olarak kabul edip, bir dinsel inanç turizminin söz konusu olacağını Türkiye çok önceden kestirmeliydi.

  Mısırlıoğlu, bu konuda atılan tek tük adımların önünün kesildiğini belirtiyor. Yine de Tarih Vakfı-TÜRSAB ortaklığının hedefi meseleyi inanç turizminin önüne geçirebilmek.

  MİLENYUM ORKESTRASI

  Bu amaçla binyıl dönümünün insanlarda yaratacağı duyguları, düşünceleri, karmaşayı algılayıp yansıtmak ve onlara bu yüzyılla binyıl kapanırken geleceğe ait olumlu mesajlar verebilmek ön hedefi ile projeler tasarlanıyor. Üstelik projeler önümüzdeki 5-6 ay için değil, iki yılı kapsayacak genişlikte düşünülüyor. Proje sayesinde 100-200 yıl sonrasının insanları geriye dönüp, binyılın kapanışını, içinde yaşayan insan malzemesinin bulunduğu kültürel ve sosyal ürünlerden öğrenebilecek.

  Çalışmalar sırasında her çeşit aracı kullanma gayreti var. Yazılı belgelerin yanı sıra, CD'ler, video belgeseller, gezi kayıtları, albümler de giriyor işin içine. Hedeflerden ilki 23 Nisan Çocuk Bayramı'nın yeni binyıl vesilesiyle yeni bir tema altında kutlanması. Gençler için ise dünyadaki üniversite öğrencilerinin davet edileceği bir festival düşünülüyor. Gençlerden hem Anadolu'ya hem 2 bin yılına bakışlarını, sorgulamalarını, beklentilerini, umutlarını atölye çalışmaları, toplantı ve tartışmalarla ortaya koymaları istenecek. Daha sonra tüm malzemeler CD Rom ve kitaplarda toplanacak.

  2000 yılına girilecek olan gece için de bir takım önerileri var bu ortaklığın. İstedikleri yılbaşı kutlama haberleri arasında Türkiye'yi de sokmak. Bunun için Boğaz Köprüsü'nün boyanması bile düşünülüyor. Diğer öneriler arasında yine Boğaz Köprüsü üzerinde yapılacak bir şenlik, Türkiye'nin dört bir tarafından gelen etnik veya klasik müzik orkestralarından oluşan dev milenyum orkestrası da var.

  Tüm bu iyi niyetler tek bir noktada tıkanıp kalıyor: Mali destek ihtiyacı. Mısırlıoğlu'na göre, kurumlar açısından herkesin içinden birşeyler alabileceği ve gönül rahatlığıyla destekleyebileceği projeler var. Devlet desteğinin geleceğini umuyorlar: ‘‘Ancak kendi iç gelişmelerini, beklenmedik değişimlerini dikkate alırsanız onların da konuya asılabilmiş olduklarını söyleyemeyiz’’ diye ekliyor Mısırlıoğlu.

  Üzücü olan tarafı destek bulunama-ması durumunda, ağustos ayında yapılacak olan durum değerlen-dirmesinde teslim bayrağı çekilebilir.

  YAYIN PROJELERİ

  Tüm bunlara ek olarak 3 tane de yayın projesi üzerinde duruluyor. Bunlardan, 'Kent Tarihleri'nin çalışması geçtiğimiz yıl Mardin ile başlamıştı zaten. Bir diğeri ise 'Anadolu'yu Saran Yollar'. Binlerce yıldan beri Anadolu'da yaşayan bütün kültürlerin çizdiği hatları sorgulamak istiyorlar. Bu arada aynı hatları kullanan uygarlıkların ortak noktaları da araştırılacak. Doğudan ve batıdan gelen bütün yolları incelenecek, haritada yerleri, önemli merkezleri, bunların etrafında gelişen önemli yapılar listelenecek. Dahası bu yollardan oluşturulan yeni tur hatları da hedefleniyor. İşin bu kısmı TÜRSAB'a ait olacak.

  Bu çalışma sırasında küçük öğrenci grupları gezdirilerek, anılarından ve çektikleri fotoğraflardan belgesel nitelik taşıyan yayınlar hazırlanacak. Mısırlıoğlu tüm bunların çok büyük projeler olduklarını, birilerinin sahip çıkması gerektiğini belirtiyor. ‘‘İstiyoruz ki, sel çekildiği, 2000 yılına girildiği zaman geride kum kalmasın. 75. yılla ilgili yaptıklarımız gibi elle tutulur birşeyler kalsın geride istiyoruz’’ diyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı