KAYSERİ HABERLERİ

Selçuklu Müzesi’nde”Dünya Ticaret Tarihi'' sergisi açıldı

DHA
26.03.2016 - 08:57Son Güncelleme :

Selçuklu Müzesi’nde”Dünya Ticaret Tarihi'' sergisi açıldı

DHA

KAYSERİ, (DHA) – KAYSERİ Büyükşehir Belediyesi dünyanın ilk ve tek Selçuklu Uygarlığı Müzesi’nde dünya ticaret tarihiyle ilgili sergi açıldı. Serginin açılışını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, sergi, çalıştay ve bastırılacak eserlerle Anadolu’da ticaretin merkezinin Kayseri olduğunu tüm dünyaya anlatacaklarını belirtti.

Selçuklu Uygarlığı Müzesi dünya ticaretinin tarihini anlatan bir sergiye ev sahipliği yapıyor. İstanbul Özel Haluk Perk Müzesi’nden Kayseri’ye getirilen “Anadolu’da Ticaret ‘Terazi Ağırlıkları ve Tartı Aletleri’ Süreli Sergisi”nin açılışında ilk konuşmayı koleksiyonun sahibi Haluk Perk yaptı. Anadolu’da ticaretin merkezi olan Kayseri’de böyle bir serginin açılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Perk, Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Kayseri’de ülke ve dünya çapında kültürel etkinlikler yapacaklarına inandığını dile getirdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de Anadolu’da ticaretin tarihini anlatan böyle bir koleksiyonun en fazla Kayseri’ye yakıştığını dile getirdi. Anadolu’da ticaret temalı farklı sergileri de Kayseri’ye getirmeye devam edeceklerini ifade eden Başkan Çelik, “Sergilerin yanı sıra bastırılacak eserler ve çalıştaylarla Anadolu’da ticaretin merkezinin Kayseri olduğunu tüm dünyaya ispat edeceğiz” dedi. Kayseri’nin beş bin yıllık bir tarihe sahip olduğunu ve ticari genlerini tarihinden aldığını da dile getiren Başkan Mustafa Çelik, bu nedenle de Kültepe’deki kazılarda dönemin ticari belgeleri olan tabletlerin çıktığını söyledi. Başkan Mustafa Çelik daha sonra katkıda bulunanlara teşekkür ederek serginin açılışını yaptı. Koleksiyonun sahibi Haluk Perk, Başkan Mustafa Çelik’e eserlerle ilgili bilgiler verdi. Sergide Milattan Önce 3 bin ve Milattan Sonra 1300 yılları arasında kullanılan terazi ağırlıkları ve tartı aletleri yer alıyor. Sergide 400’e yakın eser bulunuyor.

FOTOLU

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Selçuklu Müzesi’nde”Dünya Ticaret Tarihi'' sergisi açıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Mart 2016 tarihinde saat 08 57’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Selçuklu Müzesi’nde”Dünya Ticaret Tarihi'' sergisi açıldı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı