KONYA HABERLERİ

Selçuklu’da 20 Ekip 49 Personel İle Haşereyle Mücadele

IHA
29 Temmuz 2015 - 15:22Son Güncelleme : 29 Temmuz 2015 - 15:23

SELÇUKLU BELEDİYESİ SAĞLIK İŞLERİ, ÇEVRE KORUMA KONTROL VE PARK BAHÇELER MÜDÜRLÜKLERİ TARAFINDAN OLUŞTURULAN 20 EKİP VE 49 PERSONEL İLE İLÇE GENELİNDE HAŞEREYLE MÜCADELE ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR.

IHA

Konya’nın merkez Selçuklu İlçe Belediyesi, Sağlık İşleri, Çevre Koruma Kontrol ve Park Bahçeler Müdürlükleri tarafından oluşturulan 20 ekip ve 49 personel ile ilçe genelinde haşereyle mücadele çalışmalarına devam ediyor.
Havaların aşırı ısınmasıyla birlikte ortaya çıkan haşerelere karşı çalışma planı hazırlayan Selçuklu Belediyesi; yeşil alan, ağaç, çöp bidonları, sokak, gölet ve bataklık alanları haşereye karşı ilaçlıyor. Ekipler tüm mahallelerde sabah erken saatlerde başladıkları ilaçlama çalışmalarını gece geç saatlere kadar sürdürüyor. İlaçlama faaliyetlerinde modern ilaçlama teknikleriyle doğanın dengesini bozmayacak, ve insan sağlığına zarar vermeyecek, deltamethrine ve permethrine etken maddeli ilaçlar kullanıyor.
HER MAHALLE HAFTADA EN AZ BİR KEZ İLAÇLANIYOR
Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından oluşturulan sokak ilaçlama ekibi, belirlenen program ile tüm mahallelerde ilaçlama çalışması yapıyor. Sağlık Bakanlığı’nca onaylı insan sağlığına uygun biyosidal ürünler kullanan 7 ilaçlama ekibi, sabah 06.00-10.00 ve akşam 18.00-23.00 saatleri arasında ilçede bulunan tüm mahalle, cadde ve sokakları periyodik olarak ilaçlıyorlar. İlaçlama çalışmalarında sisleme ve sıvı ilaçlama yöntemlerini kullanılıyor. Selçuklu’da her mahallenin haftada en az bir kez ilaçlandığını söyleyen yetkililer, rüzgarlı ve yağmurlu havalarda ilaçlama yapılmadığını belirttiler. Ayrıca toplu böcek istilalarına pulverizatör ile müdahale edildiğini belirtildi. İlaçlama çalışmaları ekim ayının sonuna kadar devam edecek.
Şehir merkezinde gerçekleştirilen ilaçlama çalışmalarının yanı sıra Selçuklu’ ya yeni bağlanan mahallelerde de ilaçlama yapılıyor. İlaçlama öncesi anons yapılarak vatandaşları uyarılıyor. Uyarılarda kronik hastalığı olan vatandaşların ilaçlardan etkilenmemesi için kapı ve pencerelerini kapatması isteniyor.
ÇÖP BİDONLARI DA DEZENFEKTE EDİLİYOR
Çevre Koruma Kontrol Müdürlüğü tarafından oluşturulan 10 ekip 30 personel ise her gün sabah, öğle ve akşam saatlerinde ilçe genelinde çöp bidonlarını ve konteynerleri ilaçlıyor. Ayrıca pazar yerlerinin de ilaçlandığını belirten yetkililer, temizlik hizmetlerinde kullanılan araçlarında her gün dezenfekte edildiğini belirttiler. Çöplerin bidon dışına atılması ve evsel atıkların poşetlenmeden bidonlara bırakılmasının haşerenin üremesine imkan verdiğini belirten yetkililer, vatandaşları bu konuda daha dikkatli olmaları konusunda uyardı.
YEŞİL ALANLARDA HAŞERE İLE MÜCADELE
Aile dinlenme parkı, çocuk oyun alanları, ağaçlandırma sahaları ve yol kenarlarında bulunan ağaçlar ile çim alanların ilaçlamasını yapan Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, ağaçlardan üreyen haşerelerin rahatsızlık vermemesi için çaba sarf ediyor. Sıvı ilaçların kullanıldığı yeşil alan ilaçlamalarına sabahın erken saatinde başlayan ekipler hava sıcaklığına göre mesailerini şekillendiriyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden Selçuklu’da 20 Ekip 49 Personel İle Haşereyle Mücadele hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Temmuz 2015 tarihinde saat 15 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Selçuklu’da 20 Ekip 49 Personel İle Haşereyle Mücadele haberi güncellenecektir.

  KONYA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:13
  • Guneş
   06:00
  • Öğle
   13:05
  • İkindi
   16:50
  • Akşam
   19:49
  • Yatsı
   21:22
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı