Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Selçuk ve Kuşadası yangınları kontrol altına alındı

  ANKA
  21 Ağustos 2006 - 19:04Son Güncelleme : 21 Ağustos 2006 - 19:04

  Selçuk ilçesinde önceki gün başlayan ve buradan da Kuşadası’na sıçrayan yangının kontrol altına alındığı kaydedildi.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet koordinasyon Merkezi (AKOM) bünyesinde bulunan 2 yangın uçağının da müdahele ettiği Selçuk ve Kuşadası yangınlarını kontrol altına alındığı bildirildi. 10 personelle başladı. Yaklaşık 80-90 sorti su atan uçaklar Orman Bölge Müdürlüğü, İtfaiye ve askeri birliklerle koordineli çalışmalarını sürdürdü.

  Belediye açıklamasında, Selçuk ve Kuşadası orman yangınlarının kontrol altına alındığını bildirdi.

  Selçuk'taki Efes harabelerinde bir cam kırığından başladığı sanılan yangın üçüncü gününde söndürüldü. Alevlerinin Kuşadası'na dayandığı yangını karadan ve havadan soğutma çalışmaları sürüyor. Özellikle Kuşadası'nda gece boyunca, yer yer şiddetlenen yangına İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ve takviye gelen ekiplerce müdahale edildi. Havanın aydınlanmaya başlamasıyla birlikte 10 helikopter, 2 amfibi uçak, 5 THK uçağı havadan söndürme çalışmalarına yeniden başladı. Çalışmalar sonucunda yangın kontrol altına alındı.

  ANTALYA’DAKİ YANGIN

  Antalya çevresinde yapılan söndürme çalışmalarına ise 7 arazöz, 1 helikopter, yaklaşık 50 kişilik yangın söndürme ekibinin yanı sıra jandarma ve vatandaşlar da katıldı.

  Yangına Antalya Büyükşehir, Alanya, Manavgat, Gazipaşa, Gündoğmuş, Akseki ve İbradı ilçeleri ile bu ilçelere bağlı Okurcalar, Side, Gündoğdu, Oymapınar, Evrenseki beldelerine ait itfaiye araçları ile arazözler müdahale etti.

  Kaş'taki yangına havadan müdahale eden yangın söndürme helikopterleri 3 günde yaklaşık 500 sorti yaptı. Bir sortide 3 ton su atan helikopterler, Kemer Köyü yakınlarındaki yapay havuzda suyun bitmesi üzerine Gömbe Barajı’na yönlendirilmeye başlandı. Bölgede çalışan orman işçilerinden Kazım Bilgiç, sabah saatlerinde ayağına taş düşmesi sonucu yaralandı. Yangın bölgesinde bekletilen sağlık ekipleri tarafından ilk müdahalesi yapılan Bilgiç, Kaş Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Orman Bölge Müdürlüğü yletkilileri Kaş'taki yanan alanın 250 hektara yükseldiğini açıkladı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı