KONYA HABERLERİ

Selçuk Üniversitesi'ne güneş enerjisi

DHA
20.06.2016 - 11:28Son Güncelleme :

Selçuk Üniversitesi'ne güneş enerjisi

DHA

KONYA,(DHA)- Selçuk Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu bahçesine kurulan güneş enerjisi santralinde deneme amaçlı elektrik üretimine başlandı. İki aşamalı olarak planlanan projenin altyapısı ve ilk aşaması, yaklaşık 2 aylık çalışma sonucunda tamamlandı. Toplam 72 panel kapasiteye sahip olması düşünülen projenin, üretim miktarı yaklaşık 20 kilovat saat olacak ve yüksekokulun elektrik ihtiyacını karşılayacak.
Selçuk Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Mehmet Muzaffer Karadağ, yaptığı açıklamada, dünyada enerji kaynaklarının hızlı şekilde tüketiminin insanları yeni enerji kaynaklarına yönlendirdiğini söyledi. Bu bağlamda güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, jeotermal enerji gibi alternatif enerji kaynaklarına yönelme eğiliminin arttığını ifade eden Doç. Dr. Karadağ, ''Okulumuzda da bu bağlamda bir çalışmaya gerek görülmüş, güneş panelleri yardımıyla güneşten elektrik enerjisi elde edilmesi düşünülmüştür. Bu konuda gerekli çalışmalar, Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Şahin’in yardım ve destekleriyle yapılarak, prototip bir PV (PhotoVoltaik) elektrik üretim santrali kurulmuştur. Proje kapsamında başlangıçta 36, daha sonra da tekrar ikinci 36’lık panel montaj edilmek üzere planlandı. İlk etapta, 10 kilovat saat bir elektrik enerjisi elde edilecek, bu elde edilen enerji Yüksekokulumuzun ihtiyacı olarak kullanılacak. Eğer ihtiyaç fazlası olursa bu fazla elektrik enerjisi depo edilecek ve daha sonrası için kullanıma sunulacak. Üretilen elektriğin, ileri zamanlarda da ilgili kuruluşlardan izinler alındıktan sonra üniversitemiz kampus şebeke sistemine bağlanılabileceğini düşünmekteyiz. Burada hemen belirtmek isterim ki Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Şahin’in direktifleri doğrultusunda üniversite bünyesinde hazırlanmakta olan daha geniş kapsamlı bir proje üzerinde çalışıyoruz.'' dedi.
FOTOĞRAFLI
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden Selçuk Üniversitesi'ne güneş enerjisi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Haziran 2016 tarihinde saat 11 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Selçuk Üniversitesi'ne güneş enerjisi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı