Ege Haberleri

  Selçuk esnafı şokta

  SELÇUK, (DHA)
  21.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Selçuk Belediyesi, 2005’te yürürlüğe giren, “Belediye mülklerinin de devlet mülkü sayılması ve bu mülklerin kira sözleşmesi bitiminde tahliye edilerek yeniden ihaleye çıkarılmasını” içeren 5393 sayılı yasa hükümlerinin uygulanmasını, aynı yılın kasım ayında yayınlanan İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nün genelgesi doğrultusunda uygulamadı.

  Genelgede, dükkanlarla ilgili olarak 6570 sayılı Gayrımenkul Kiralama Kanunu’na uyulması istendi. Söz konusu kanunda, dükkanların tahliye nedenleri tek tek belirtiliyor ve bunlar arasında kira süresinin bitmesi tahliye gerekçesi olarak sayılmıyor. Ancak, yapılan şikayetler nedeniyle denetime gelen müfettişlerin, 5393 sayılı yasayı kast ederek “İlgili yasayı uygulayın” talimatı vermesi ve konuyla ilgili soruşturma açması üzerine Selçuk Belediyesi 2012 için kira sözleşmelerini yenileyemedi. Dükkanlarını boşaltma ihtimaliyle karşı karşıya kalan 435 esnaf, belediyenin kiracısı olduklarının tespiti ve tahliyenin durdurulması istemiyle dava açmaya hazırlanıyor.

  30-40 yıllık var

  Selçuk Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hayri Güller, esnafın tedirgin olduğunu ve bu noktada dava açmaktan daha mantıklı yol bulamadıklarını söyledi. İhaleye çıkıldığında dükkanına onca yatırım yapan esnafın o yeri tekrar alıp alamayacağının meçhul olduğunu belirten Güller, “Esnaf 30-40 yıldır aynı belediye mülkünde kiracı. Belediye bugüne kadar kiracısını çıkartma yoluna gitmedi. Esnaf ilk kez kiracı olduğunu hissetti. Görünen o ki ortada belediyeyi de aşan bir sorun var” dedi.

  Bireysel açılmalı

  Selçuk Ticaret Odası Başkanı Cumhur Yelken, kendisinin de belediye kiracısı olduğunu ve dava açma yoluna gideceğini kaydetti. Esnafın kendilerinden oda olarak avukat tutmalarını ve topluca dava açılmasını talep ettiğini ifade eden Yelken, “39 üyemizin belediye mülklerinden kiraladığı 82 dükkan var. Ancak davaların bireysel açılması gerekiyor” diye konuştu.

  TAHLİYELER ŞUBATTA

  Selçuk Belediyesi Hukuk Servisi’nden alınan bilgiye göre, 435 esnafı ilgilendiren sorunla ilgili ay sonuna kadar dava açılabilecek. Dava açan esnafla ilgili mahkeme sonucunu beklemek durumunda olan belediye, açmayanlarla ilgili olarak şubattan itibaren tahliye işlemlerini başlatmak durumunda kalacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı