« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Selçuk Dereli hakemliği bıraktı

FIFA kokartlı hakem Selçuk Dereli, hakemliği bıraktığını açıkladı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Dereli'nin, Fırat Aydınus, Cüneyt Çakır, Hüseyin Göçek, Halis Özkahya, Bülent Yıldırım ve Yunus Yıldırım ile birlikte 2010 FIFA listesinde olmasına rağmen, "gördüğüm lüzum üzerine" diyerek aniden hakemliği bırakması şaşkınlık yarattı.

40 yaşındaki Selçuk Dereli'nin UEFA'nın Cüneyt Çakır'ı 1. kategoriye, Bülent Yıldırım'ı da 2. kategoriye yükseltmesinin ardından önümüzdeki yıl Avrupa'da önemli maçlarda görev alamayacağı endişesiyle faal hakemliğini noktaladığı iddia edildi. Dereli'nin yakın çevresine "Cüneyt Çakır gibi benden daha genç bir hakem kategori yükseliyor ben altta kalıyorum. Bu bana karşı yapılmış büyük bir ayıp" dediği öğrenildi.

Bilindiği gibi Dereli, 2007 yılında Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında oynanan Türkiye Kupası yarı final rövanş karşılaşmasını yönettikten sonra sarı-lacivertli yöneticiler tarafından sertçe eleştirilmiş ve mahkemelik olmuştu.

Dereli, Aziz Yıldırım, Ali Koç ve Murat Özaydınlı'ya açtığı tazminat davalarını kazanmıştı.

Selçuk Dereli ligde son olarak 1-1 biten Manisaspor-Beşiktaş maçını yönetmişti.

"TÜM BÜYÜKLERİM VE DOSTLARIMA TEŞEKKÜR EDİYORUM"

İşte Dereli'nin hakemliği bırakma açıklaması:

“22 yıldır onurlu bir şekilde sürdürdüğüm hakemlik yaşamımı, gördüğüm lüzum üzerine sonlandırmış bulunuyorum. Ülkemde ve Avrupa'da gelmiş olduğum konuma katkısı bulunan tüm büyüklerim ve dostlarıma teşekkür ediyorum. İlkelerimden ve doğrularımdan en küçük bir taviz vermeden, gururla taşıdığım Türk hakemlik formasını bırakırken, her daim futbolumuzun ve hakemliğimizin hizmetinde olmaya devam edeceğimi ifade ediyorum.”

BiR GÖRÜŞ

Erman TOROĞLU: Saygı duyuyorum

40 yaşındaki Selçuk Dereli kademe yükselemeyince çok doğru bir iş yaparak hakemliği bıraktı. Bu, şunu gösteriyor. Bazılarının dünyası hakemlik. Hakemlik olmazsa sudan çıkmış balığa dönüyorlar. Ben ne hakemler tanıyorum, bırakın Avrupa’da kademe atlamayı, Türkiye’de FIFA korartını bıraktıktan sonra hakemlik yapmak istediler. Bunların olduğu yerde Selçuk Dereli’ye saygı duyulmalı.

Eski hakemlerden Bülent Yavuz, Selçuk Dereli'nin hakemliği bırakmasını şu şekilde değerlendirdi: "Hakem Selçuk Dereli’nin hakemlik hayatının önemli bölümünde yer aldım Aşağıdan yukarı çıkısının her anında ben varım. Hatta Erzincan’dan Ankara’ya tayininin yapılmasını sağlayan benim. Hakemliğini bırakan kararını üzüntüyle karşıladım. Daha 6-7 yıla yakın bir hakemliği varken bırakması manidardır ve kırgınlıktır ve kızgınlıktır. Kıskançlık demek istemiyorum Cüneyt çıktı ben çıkamadım sendromu değildir bu. Futbol Federasyonu Selçuk’u yalnız bırakmıştır düşüncesi bu istifanın perde arkasıdır. Bir an önce hakemliğe yeniden dönmesi için yetkililerin çaba göstermesi lazım. Kötü maçlar yönetti, doğrudur. Ancak çok iyi maçları çok daha fazladır. Selçuk Dereli, Avrupa’da başarılı maçlar yönetti. Çakır cıktı ben çıkmadım kızgınlığı değildir. Bu bir anlık öfke istifanın sebebi olabilir. TFF Başkanı bu istifayı çok iyi değerlendirip bir hakemin de çok kolay yetişmediğini bilmelidir ve buna göre de hareket etmelidir."


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler