« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Selçuk Çebi gözünü madalyaya dikti

Grekoromen Güreş Milli Takımı'nın başarılı sporcusu Selçuk Çebi, Londra Olimpiyat Oyunları'nda tek hedefinin altın madalya olduğunu belirterek, “Bu saatten sonra bizi ikincilik ya da üçüncülük tatmin etmez” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Olimpiyatlarda 74 kiloda mindere çıkacak olan Selçuk Çebi, yarın yapacakları Londra yolculuğu öncesinde soruları yanıtladı.

Selçuk Çebi, 2009 ve 2010 yıllarında dünya şampiyonu, 2011 yılında da dünya ikincisi olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:
“Üç defa Dünya Şampiyonası'na katıldım, 3'ünde de kürsünün en üst basamağında olmak nasip oldu. Şimdi olimpiyatlara ilk defa gideceğim. Hedefim olimpiyat şampiyonu olmak. Bu saatten sonra bizi ikincilik ya da üçüncülük tatmin etmez. Ama tabi ikincilik de, üçüncülük de olsa olimpiyat madalyası büyük bir başarı. Bundan 5 yıl önce bana 'Olimpiyatta bir madalya alsan takla atar mısın?' deseler, emin olun 24 saat düz takla değil, geri takla atardık. O kadar sevinirdik. Ama artık gelmiş olduğumuz noktada sadece bizi tatmin edecek bir olimpiyat şampiyonluğu var. Çünkü listemizde ve derecemizde olmayan tek başarı olimpiyat şampiyonluğu.”

Olimpiyatlara normal bir turnuva gözüyle bakmaya çalıştığını anlatan başarılı güreşçi, “Çünkü büyütürsek, rakiplerimiz de gözümüzde çok büyür. Üzerimizdeki baskı daha da artar. Bu baskıyı azaltmak için, orayı normal bir turnuva gibi düşünüyoruz. Gidip en iyi şekilde ülkemizi temsil edeceğiz ve şampiyonluğu alıp, geleceğiz” diye konuştu.

“Hepimiz madalyaya çok yakınız”

Selçuk Çebi, Türkiye'nin olimpiyatlarda daha önce güreşte önemli başarılar elde ettiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:
“Güreş gerçekten bütün branşların lokomotifi olmuştur. Tabi bunun ağırlığı da var üzerimizde. Ama biz bu yükü her zaman taşıyabiliriz. Grekoromen olarak 7, serbestte 5 ve 1 bayan olarak Londra'ya gidiyoruz. Hepimiz madalyaya çok yakınız. Bu birincilik, ikincilik ya da üçüncülük olabilir. Bakarsın da madalya olmaz, bu bir spordur. Ama şunu herkes iyi bilsin ki, bizde kanının son damlasına kadar herkes savaşır. Biz savaştıktan, inandıktan sonra zaten madalyalar gelecektir.”

Başbakan'ın isteği

Selçuk Çebi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın verdiği desteğin kendilerini çok motive ettiğini dile getirdi.
Başbakan'ın kendisinden madalya istediğini anlatan Selçuk, “Başbakanımız spor kökenli. Spordan ve sporcudan çok iyi anlıyor. Her zaman bizi çok iyi takip ediyor. Tabi bunlar bizi ayrıca motive ediyor. Başbakanımız son görüşmemizde 'Madalya almazsan seni Trabzon'a sokmam' dedi. Bu sefer üstümüze ayrı bir yük daha verdi. Ülkemize, sevenlerimize söz veriyoruz. Şimdi de Başbakanımıza söz verdik. İnşallah, Allah'ın izniyle madalyayı alıp, öyle gireriz Trabzon'a, yoksa giremeyiz” diye konuştu.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz