« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Selamunaleykum Memo

Utah'daki gururumuz, "Ben de ona, 'Aleykümselam' diyorum. Maç öncesi ailemi soruyor. Bazen de faul atarken, "Ailene selam söyle" diyerek takılıyor."

Ayhan GÜNER
SON GÜNCELLEME
"Detroit'te oynarken eğleniyordum, burada bu zevki daha tatamadım. Şu anda hiç mutlu değilim. Çünkü istediğimiz sonuçları bir türlü alamıyoruz."

TELEFONUN ucundaki ses yorgun ve buruktu. Arka arkaya alınan yenilgiler onun canını sıkıyordu.

Alışık değildi böyle manzaralara. Maçlarda bütün varlığını ortaya koyuyor, NBA gibi bir ligde yapılması zor olan double-double’lar yapıyor. Ama sonunda da bunun karşılığında sahadan boynu bükük ayrılıyordu Mehmet Okur.

Severek gitmişti Utah'a Okur. Tek üzüntüsü takımının bir türlü ayağa kalkamamasıydı. Bu burukluk içinde başladık soru cevaba...

-Utah'taki ilk sıkıntın ne oldu? Adaptasyonu atlattın mı?

Takım yeni. Sistem yeni. Bu yüzden zorluk çektim. Detroit ile burası çok farklı. Adaptasyonu atlattım ama maçlarda hala birbirimizi tanımıyormuş gibi oynuyoruz. İşler kötü gittiği için kenetlenemiyoruz. Son periyotları oynayamıyoruz. Bu da bize yakışmıyor.

-Sorun nereden kaynaklanıyor?

Beraber oynayamamaktan. Bir de takım olmayı beceremedik. Takım olmadığımız için de zevk almıyorum. Bireysel oynuyoruz. Detroit'te oynarken eğleniyordum, burada bu zevki tatamadım. Şu anda hiç mutlu değilim. Çünkü istediğimiz sonuçları alamıyoruz.

-Play-Off şansınız nedir?

Şu anda yok gibi. Her şey 4-5 maçı arka arkaya kazanmaya bakar. Fakat bu zor gözüküyor.

-Utah'a gittiğine pişman mısın?

Asla. İstediğim için geldim. Her takımın yaşayacağı problemi yaşıyoruz.

- En İyi 6.Adam olma şansını nasıl görüyorsun?

Bireysel istatisteklere bakıldığında En İyi 6. Adam olma şansım yüksek. Fakat takımın aldığı galibiyet yüzdesi ve play-off'taki durumuna bakıldığı zaman bu dezavantajım oluyor.

Dalga geçiyoruz

- Kime karşı zorlanıyorsun?
Aranızda diyalog oluyor mu?

Pozisyon icabı Kevin Garnet ve Shaquille O'Neal. Müslüman olan O'Neal ile konuşuyoruz. Maçlardan önce bana, "Selamunaleyküm" diyor, ben de ona "Aleykümselam".. Ailemi soruyor. Bazen de faul atarken, "Ailene selam söyle" diyerek takılıyor. Çok iyi bir insan.

-NBA'de finali kim oynar?

Doğuda Detroit ya da Miami, Batı da ise San Antonio ya da Phonex.

-İbrahim ve Hidayet’i değerlendirir misin?

İbo
'nun oynaması gerekirdi. Oynamamasının bana göre 2 nedeni var. Birincisi; Takım iyi başladı. İlk 5 oyuncuları çok iyi performans gösterdi. Coach da takımı bozmadı. İkincisi; Ray Allen çok iyi oynuyor. Bu sezon kontratı biteceği için herhalde. İbo da oynmak istediği için Avrupa'yı tercih etti. Hido, Orlando'nun önemli oyuncularından biri. Komple bir oyuncu. Kariyerinin en iyi dönemini yaşıyor.

-Karşılıklı oynarken ne yapıyorsunuz?

Bu durum bizi maç öncesi rahatlatıyor. Sohbet ediyoruz. Dalga geçiyoruz. Faul atışlarında, 'Hadi bunu kaçırsana, Ne oldu da kaçırdın' gibi...

-Sayı atarken hep kendin koşturuyorsun. Senin üzerine set yok mu?

Biz fast-break oynamaya çalışıyoruz. Yarı sahada set oyunu olduğunda Boozer ağırlıklı oluyor. Ben de ribaunt almaya çalışıyorum. Mücadele ediyorum. Yani ekmeğimi taştan çıkartıyorum. Benim üzerime set yok.

Zeytinyağlı dolma

- İlk 5'te başlamamak seni üzüyor mu?

Sezon başında coach bana, 'Seni benchten oyuna sokacağım. Çünkü sen takımı ateşleyen oyuncu olacaksın' dedi. Ben de elimden geleni yapıyorum. Bunun ne kadar işe yaradığını bilmiyorum.

-Kariyerini nerede noktalamak istiyorsun?

NBA'de bitirmek istiyorum. Ancak bir takımda uzun sene oynayıp, her şeyimi verip, o takıma yardımcı olmak ve emekli olduktan sonra da o takımın salonunda formamın asılmasını istiyorum.

- Türkiye'yi özlüyormusun?


Türkiye bambaşka. Özellikle İstanbul gibi bir şehir yok. Annemin yaptığı etli nohut, pilav ve zeytinyağlı dolmayı çok çok özledim.

-Türk dizilerini seyrediyormusun?

Evet, Bütün Çoçuklarım, Avrupa Yakası ve Babalar Duymasın. Bütün Çoçuklarımı Kadir İnanır ve arkadaşım Nilüfer olduğu için zevkle seyrediyorum. Kadir abi ile de konuşuyoruz. Bana, 'Sen önemli bir görevi üstlendin. İyi çalış, sabırlı ol, bunun değerini bil' diyor.

-Milli Takım'ın Avrupa Şampiyonası'ndaki durumunu değerlendirir misin?

Bizi Litvanya zorlar. Hırvatistan ile en son maçımız olaylı olmuştu. Bu yüzden bu maç zor olacak. Bulgaristan'ı yeneriz. Ancak, takım gibi oynarsak. Eğer iş yine bireyselliğe dönerse, son yıllardaki gibi Türk halkına yine acılar tattırırız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler