Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Selamlamış, kucaklaşmış bunlar suç oluşturmuyor

  Şehriban OĞHAN
  06 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 06 Eylül 2012 - 00:38

  1994 yılında Demokrasi Partisi’nin (DEP) 6 milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılması sırasında Meclis Başkanı olan Hüsamettin Cindoruk, Hürriyet tablet uygulaması Son Baskı’ya konuştu, “O dönem Başbakan Tansu Çiller’i iki kez uyardım. Türkiye’de bu yolla anarşi ve terör önlenmez, dedim. Haklı çıktım. O hataya yeniden düşmeyelim” dedi.

  DEP’lilerin kendisi ABD’de tedavide olduğu sırada tutuklandığını hatırlatan Cindoruk, şunları söyledi:

  - “Terörün olduğu ülkede teröristleri savunan milletvekilleri de olur. Milletvekili teröristle selamlaşmış, kucaklaşmış, bunlar suç oluşturmadığı gibi, bunlara dayanıp da bu insanları parlamento dışına atamazsınız, duygusal olur. Ayrıca burada teröristlerin o yollardan geçmesine müsaade eden devlet kusurludur.

  Örnek, Leyla Zana’dır

  Meclis’e fezlekeleri gelirse bu parlamento büyük çoğunlukla o milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırır. Kamuoyu desteği de var ama bu yanlıştır, siyaset muhatabını kaybeder. 1994’te dokunulmazlığının kaldırılmasını istemediğim Leyla Zana ile bugün Başbakan oturup 2 saat görüştü. Henüz mahkum olmamış 8 milletvekilini Parlamento’ya getiremeyen Meclis, bir de bu milletvekillerini Meclis dışına iterse eksik bir Meclis haline gelir. Dokunulmazlıkla ilgili yapılması gereken; Anayasa’nın 83. maddesine ‘tutuklanamaz ve sorgulanamaz’ kelimeleri konularak bu mesele çözülmelidir. Siyaset üslubunu düzeltmeli, kahramanlık kokan konuşmalar sonuç vermedi, vermiyor. Terörle mücadelede ilk iş sabırdır. Ayrıca komşularıyla bunca kavgası olan bir ülkenin terörü önlemesi mümkün değil.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı