Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Selam vermiş

  Reha ERUS / ROMA Taylan YILDIRIM / DHA
  16 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 16 Ocak 2012 - 09:54

  İtalya’nın Giglio Adası açıklarında cuma gecesi batan Costa Concordia yolcu gemisini terk eden Kaptan Schettino’nun “özel birini selamlamak” için rotadan sapıp sahile yaklaştığı iddia edildi. Arama-kurtarma çalışmalarının sürdüğü gemide dün 2 kişinin daha cesedine ulaşıldı. 15 kişi ise hâlâ kayıp.

  İTALYA kıyılarında tam 100 yıl sonra Titanic felaketini andıran görüntüler yaşanmasına neden olan Kaptan Francesco Schettino ülkede hedef adam oldu. 4 bin 234 kişiyle Cuma akşamı Civitavecchia’dan Savona’ya doğru yol almak için hareket eden ve Giglio Adası kıyısında karaya oturan “Costa Concordia” isimli gemide, dün 2 kişinin daha cesedine ulaşıldı. Gemide halen 15 kişi kayıp. 5 kişinin öldüğü, 70 kişinin yaralandığı kazayı soruşturan Grosetto Savcısı Francesco Verosio, tutuklanan kaptan Schettino’nun “özel birini selamlamak için” rotasından 7 mil çıkarak sahile yönelmiş olabileceğini öne sürdü.  Bu arada “Giglio News” adlı ada gazetesinin 18 Ağustos sayısında da Giglio Belediye Başkanı Sergio Ortelli’nin o dönem “Costa Concordia” gemisinin dümeninde bulunan kaptanı Massimo Gambarino’ya bir teşekkür mektubu yazdığı ve “Her geçişinizde Ada sakinlerini selamlamanız bizleri çok heyecanlandırıyor ve onurlandırıyor” ifadesini kullandığı ortaya çıktı.

  Öte yandan Kaptan Schettino, geminin yan yatmasına neden olan denizin altındaki kayanın “denizcilik haritalarında işaretlenmediğini” öne sürdü. Schettino’nun /images/100/0x0/55eb5993f018fbb8f8bb883fgemisini terk ettikten sonra bir kayanın üzerinde şok halinde saçını başını yolarken sahil güvenlik tarafından görülüp merkeze götürüldüğü öğrenildi. İtalyan medyası, gemiyi hem batırmakla hem de yolculardan önce terk etmekle suçlanan 52 yaşındaki Napolili Kaptan Schettino’yu “cani” ilan etti.

  Bir Türk daha

  İTALYA'DA TİTANİK DEHŞETİ / FOTO GALERİ

   

  GEMİDEKİ YOLCULAR BÖYLE KURTARILDI / WEB TV 

  Costa Concordia’dan İzmirli Efe Zenginobuz’un da kurtulduğu ortaya çıktı. 3 yıl önce evlenerek Avusturya’ya yerleşen Zenginobuz, kazanın ardından bir grup yolcuyla çıktıkları adadan babası Hikmet Zenginobuz ve annesi Asuman Zenginobuz’u arayarak durumu hakkında bilgi verdi. Bu arada kazazede Türkler’den Sırrı Tayfun Bora ve eşi Deniz Bora ile Egemen Filiz, annesi Seher Filiz ve babası Hasan Filiz Türkiye’ye döndü. Mustafa Tunççevik ile eşi Yüksel Tunççevik ise bir süre daha İtalya’da kalacak./images/100/0x0/55eb5993f018fbb8f8bb8841

  Geminin kutusu

  GEMİNİN karakutusunu inceleyen uzmanların ilk belirlemesine göre kaza “insan hatası”ndan kaynaklanıyor. Saatte 17 deniz mili ile seyreden Costa Concordia’nın üzerinden geçerken sıyırıp 71 metrelik yarık açtıktan sonra gövdeye saplanan yaklaşık 12 tonluk bir kaya olduğu da kara kutudan anlaşıldı.

  Zamana karşı kurtarma yarışı

  GEMİNİN komiseri Marrico Giampietroni 7’nci katın koridorundan dün sağ salim çıkartılarak helikopterle karaya taşındı. Bacağında ciddi bir yara bulunan Giampietroni hastaneye kaldırıldı. Kayıp olduğu sanılan 2 Japon’un ise Roma’da oldukları ortaya çıktı. Arama kurtarma çalışmalarını hızlı bir şekilde sürdüren ekipler, geminin su altındaki bölümünü kontrol için özel sualtı kameraları kullanıyorlar. Uzman bir speleolog (mağarabilim) ekibiyle çalışan dalgıç itfaiyeciler /images/100/0x0/55eb5993f018fbb8f8bb8843hayatta kalmayı başarmış kazazedeleri bulmak umuduyla dev geminin kamaralarını dikkatle inceliyor. Gemiden önceki gün de balayına çıkan Güney Koreli bir çift odalarında mahsur haldeyken kurtarılmıştı.

  Tamamen batabilir

  ARAMA-kurtarma çalışmalarının sürdürüldüğü geminin kayalardan kayarak tamamen sulara gömülme tehlikesi olduğu belirtildi. Giglio Adası yakınında yan yatan gemide bulunan 2 bin 380 ton yakıtın denize dökülerek bir çevre faciası yaşatmaması için önlemler alındı.

  Rus yolcu: Kaptan bizimle içiyordu /images/100/0x0/55eb5993f018fbb8f8bb8845

  GEMİ KAPTANI TUTUKLANDI / WEB TV

  KAZA ile ilgili bir başka korkunç iddia gemiden kurtulan bir Rus turist tarafından ortaya atıldı. Gemideki 120 kadar Rus turist arasında bulunan Vadim Vilkost, Rus basınına tutuklanan kaptan Francesco Schettino ile ilgili şunları söyledi: “Rusya’da eski takvime göre 14 Ocak yeni yılın ilk günüdür, o yüzden Ruslar 13 Ocak gecesi ikinci kez kutlama yapar. Kaza gecesi bizimkiler gemide büyük bir “eski-yeni yıl partisi” düzenledi. Gecenin ilerleyen saatlerinde geminin kilit görevdeki yönetici personeli de partiye geldi. Kısa sürede tüm personel zilzurna sarhoş oldu. Rus kızlarına sarkıntılık yapıyorlardı. Bu esnada kaza oldu. ” Tutuklanan Kaptan Francesco Schettino, Grosseto kentine götürüldü. Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA

   

   

   


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı