Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Selahattin Demirtaş: Kaygı verici

  DHA
  14 Temmuz 2015 - 01:32Son Güncelleme : 14 Temmuz 2015 - 00:06

  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, KCK’nın ateşkesi bitirdiği iddialarıyla ilgili, “O açıklamadan anladığımız kadarıyla tümüyle bir ateşkesin bitmesi durumundan söz etmiyorlar. Tümüyle ateşkesin sonlandığı ve artık bundan sonra ateşkese uymayacakları şeklinde bir açıklama olarak okumadık. Yine de bütün gelişmeler kaygı verici” dedi.

  Demirtaş, partisinin dünkü MYK toplantısı öncesinde şunları söyledi:


  ‘PKK’ya silah bıraktıramayız’

  Demirtaş, Diyarbakırda yayımlanan Özgür Haber gazetesine verdiği röportajda ise şunları söyledi: “Çözüm süreci Abdullah Öcalan’ın hükümete yazdığı bir mektupla başladı. PKK üzerinde halen tek etkili liderdir. HDP olarak PKK silah bıraktıramayız yani çağrı yapsak dahi PKK bunu anlamlı, değerli bulabilir fakat kesinlikle bunu talimat olarak algılamaz. Çünkü PKK ile aramızda alt üst ilişkisi, hiyerarşi yok, bir organik ilişki yok. Ama Öcalan öyle değil. Öcalan PKK üzerinde çok etkilidir ve Sayın Öcalan’ın halk üzerindeki gücünü herkes bilir.”


  Savaş dalına tutunulmasın


  HDP MYK’nın dünkü toplantısında koalisyon görüşmeleri, çözüm süreci, KCK’nın baraj ve karakol inşaatlarının durdurulmaması halinde ateşkesin bozulabileceği açıklaması ile Ardahan’daki çatışma değerlendirildi. Toplantı sonunda, yeni Meclis’i bekleyen en önemli tarihi görevlerden birinin toplumsal barışın iktidar oyunlarına kurban edilmesinin önünde durmak olduğu belirtilerek, “Halklarımız emin olabilir ki özgürlükler ve demokrasiden korkanların son çare olarak savaş dalına tutunmasına izin vermemek adına tüm gücümüzle çalışacağız” açıklaması yapıldı. (ANKARA)

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı