İSTANBUL HABERLERİ

Selahattin Demirtaş İstanbul'da

AA / Hanife Sevinç
23 Ocak 2015 - 16:44Son Güncelleme : 23 Ocak 2015 - 16:45

- Demirtaş: - "İnsanlara yeniden kimlik yaratma, onlara yeniden kimlik verme gibi bir toplumsal mühendislik rolümüz yok. Tam tersine bu anlayışa karşı mücadele ediyoruz" - "Biz Cumhurbaşkanı ile siyasi partiler olarak polemiğe girmeyi doğru bulmuyoruz. Cumhurbaşkanı'nın da bu tür mevzulara muhalefet partilerini hedef alarak girmemesinde fayda görüyoruz"

AA / Hanife Sevinç

İSTANBUL (AA) - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, insanlara yeniden kimlik yaratma ve kimlik verme gibi bir toplumsal mühendislik rollerinin olmadığını belirterek, "bu anlayışa karşı mücadele" ettiklerini söyledi.

Demirtaş, Yenikapı'daki Asur Otel'de, Antikapitalist Müslümanlar, Demokratik İslam Kongresi, Din Alimleri Derneği, Emek ve Adalet Platformu temsilcileri ile aralarında ilahiyatçı İhsan Eliaçık, yazar Emine Uçak'ında bulunduğu bir grup yazar ve akademisyenle bir araya geldi.

Basın kapalı gerçekleşen toplantı öncesinde açıklama yapan Demirtaş, HDP olarak ülkenin ve toplumun hiç bir sorununa duyarsız kalamayacaklarını belirtti.

Demirtaş, toplumun bütün kesimlerini ziyaret ettiklerini, görüş ve düşüncelerini, önerilerini aldıklarını ifade ederek, toplumda kalıcı mücadele anlayışını yakalamaya çalıştıklarını dile getirdi.

Toplumda, kutuplaşma ve ayrı yerde durma hissiyatını ortadan kaldırmaya çalıştıklarını vurgulayan Demirtaş, "Bu herhalde herhangi bir seçimi kazanmaktan çok daha önemli bir toplumsal kazanımdır. Kalıcı olacak olan, her birimizin mücadele yürüttüğü toplumsal zemini güçlendirecek olan da bu kazanımdır. Bu toplantıda da İslami çevrelerde mücadele yürüten, fikir, yazı, eleştiri ve önerileriyle Türkiye'de hem demokrasi ve özgürlükler hem İslami mücadelenin gelişmesini katkısı olanların bu yaklaşıma dair görüş ve önerilerini almak istiyoruz" diye konuştu.

- "Kimlik arayışı değil"

Demirtaş, "HDP'nin bir kimlik arayışı mı var?" sorusu üzerine şunları söyledi:

"Bir kimlik arayışı değil. Toplumda yeterince kimlik var. Herkes kendini bir kimlikle tanımlıyor. İnsanlara yeniden kimlik yaratma, onlara yeniden kimlik verme gibi bir toplumsal mühendislik rolümüz yok. Tam tersine bu anlayışa karşı mücadele ediyoruz. Herkesin bir veya birden fazla kimliği zaten var. Temel problem bu kimliklerin zaten kabul edilmiyor olması. Kendini toplumda demokratik çerçevede ifade ettiremiyor, hakkının, hukukunun teslim edilmiyor olmasıdır. Biz yeni kimlik yaratmak adına bu partiyi kurmadık. HDP hiçbir kimlik ve inanç arasında fark gözetmeden elbetteki herkesin hakkını ve hukukunu sonuna kadar savunacaktır. Ayrımcılığa uğrayan bütün grupların haklarını savunmak bizim için utanç değil, onur kaynağıdır."

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cizre'de yaşanan olaylarla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine ilişkin bir soru üzerine de şunları söyledi:

"Biz Cumhurbaşkanı'yla siyasi partiler olarak polemiğe girmeyi doğru bulmuyoruz. Cumhurbaşkanı'nın da bu tür mevzulara muhalefet partilerini hedef alarak girmemesinde fayda görüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı artık muhalefet partilerine laf yetiştirmekten, eleştirmekten vazgeçse iyi olur. Seçim dönemine giriyoruz. Bir müddet sarayında istirahate çekilmesinde fayda var. Seçim kampanyası sürdüreceğiz çünkü. Cumhurbaşkanının işi değildir seçim kampanyası yürütmek, sürdürmek."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Selahattin Demirtaş İstanbul'da hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Ocak 2015 tarihinde saat 16 44’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Selahattin Demirtaş İstanbul'da haberi güncellenecektir.

İSTANBUL YOL DURUMU
İstanbul3 DERECE
Yol durumu »
İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
17 Ağustos 2017, Perşembe
 • İmsak
  04:14
 • Guneş
  06:08
 • Öğle
  13:19
 • İkindi
  17:08
 • Akşam
  20:09
 • Yatsı
  21:47
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı