"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Sel mağduru şanssız hayvanlar meçhule götürüldü

Başakşehir’de yaşanan sel baskını sonucu sular altında kalan barınaktan kurtarılan hayvanlar nakledikleri yerden bir meçhule götürüldü.

Sevgili Feyza Hanım, bildiğiniz üzere, Başakşehir’de yaşanan sel baskını sonucu sel altında kalan barınaktan kurtarılan 80’e yakın köpek Yedikule Hayvan Barınağı’na, 100’e yakın köpek de Bakırköy Barınağı’na yerleştirilmişti. Hayvanları garanti altına alabilmek için de bu sel mağduru köpekler için Bakırköy Barınağı ile İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu arasında protokol imzalanmıştı. Bu zaman zarfında Yedikule’deki 80’e yakın köpek 100’ü bulmuşken (geldiğinde hamile olan köpekler doğurduğundan), Bakırköy Barınağı’ndaki köpek sayısı ise 69’lara düştü. Ve bir gün Sel mağduru köpeklerin bir gecede bir kamyona yüklenerek bir yerlere boşaltıldığına dair haber aldık.
Ben de olayın aslını sormak için belediyeye yazdığım yazıya: “... Yapılan ışlem Başakşehir Belediyesi Sağlık ışleri Müdürlüğü ile karşılıklı yazışma ve görüşmeler sonucunda onlara ait 69 adet köpek 3 gün içinde Başakşehir Belediyesi’nin uygun gördüğü kendi sınırları içerisindeki bir alana nakledilmiştir...” şeklinde cevap aldım.
Bu konu Başakşehir Belediyesi ile görüşüldüğünde, Başakşehir’in olayla hiçbir ilgisi ve bu konuda bilgisi olmadığı anlaşılmıştır. Bakırköy bu sel mağduru hayvanlardan kurtulduktan! sonra daha inşası başlamamış olan Silivri’deki barınak gösterilerek geri kalan diğer hayvanlar da barınaktan tahliye edilmeye başlanmış; hayvanlar olmadık yerlere bırakılmıştır. Değerli Komisyon Başkanımız Av. Hülya Yalçın, tüm çabaları ve verdiği tüm bu mücadele karşısında takdir edilmek yerine, İstanbul Barosuna: “... Barınağımıza neredeyse bir baskın düzenlemiştir. Sorgulayıcı söylem ve davranışlarda bulunulmuştur. Hayvanları ürkütmüşlerdir. Baskın düzenleyen, öncülük yapan, tehdit eden üyeleriniz daha sonra bu olayları çarpıtarak internet ortamında yaymışlardır...” şeklinde şikayet edilmiştir.
Gerçeği yansıtmayan bu iddialar karşısında elimizde, çekilmiş resim ve kamera görüntüleri mevcuttur. Bakırköy Belediyesi’ne ait barınakta yaşanan bu olaylar, son derece üzücü ve düşündürücüdür. Bu aşamada bile geç kalınmış değildir. Hayvanları koruyacağına dair taahhütname imzalayan CHP yetkilileri, şimdiden bir adım atarak, Bakırköy ve diğer belediyelerdeki köpeklerin korunması için somut işlemler yapabilirler. Özellikle Bakırköy belediye sınırındaki köpeklerin korunması için barınağı aceleyle boşaltıp botanik bahçeye çevirmek yerine, peyderpey bir dağılımla ve gönüllülerle birlikte hareket ederek, hiçbir köpek ölmeden bu sorunu hâlâ çözebilirler. Konuyu köşenize almanız dileğiyle...
İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Bşk. Yrd. Av. Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu

Çocuğumuz olsa da karımın chat merakı hiç bitmedi


Selam Güzin Abla, iki yıl önce evlenip Almanya’ya geldim. Eşim benden 5 yaş büyük, evlenip ayrılmış ve eski eşinden bir oğlu var. Bizim de bir çocuğumuz oldu ama eşimin internet merakı hiç bitmiyor. Devamlı Chat yapıyor, beni hep yalan söyleyerek kandırıyor.
Biliyorum, erkeklerle yazışıyor. Ben kızdığım zaman da hemen masum rolü oynuyor. Bunalım içindeyim, bana nasıl bir çıkış yolu öneririsiniz?
Rumuz: Biçare

Sevgili oğlum, açık söylesene, eşini çok fazla tanımadan, sırf Almanya’ya gidebilmek için, belki de internetten tanışıp evlendin değil mi? Yanılıyorsam, özür dilerim senden. Ama bende böyle bir izlenim uyandırdın. Eğer doğruysa, o zaman her şeyin bir bedeli vardır hayatta, diyeceğim sana. Alelacele evlendinse, evleneceğin kadını çok iyi tanıma fırsatı bulamadın demek ki; uzaktan yapılan evlilik de bu kadar olur; ne diyeyim?
X