Gündem Haberleri

  Sel kömür ticaretini vurdu

  Reuters
  04.01.2011 - 16:33 | Son Güncelleme:

  Avustralya’nın son yıllarda yaşadığı en büyük sel felaketi, zengin kömür madenlerinin bulunduğu bölgedeyi vururken, bu madenin fiyatında önemli oranda yükseliş yaratması bekleniyor.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor                    

  Ülkede bir türlü önüne geçilemeyen seller, şu ana kadar Fransa ve Almanya’nın toplamı kadar büyük bir alanı etkisi altına aldı.

  Bu durum, ülkenin en büyük kömür üreticisi Queensland eyaletini felç ederken, kömür fiyatları da hızla yükselmeye başladı.

  Yıllık 90 milyon ton üretim yapan madenlerin bulunduğu bölgenin selin etkisi altında bulunması, maden şirketlerinin işlemlerini engellediği gibi uzun dönemde kömür fiyatlarını yukarı çekecek gibi görünüyor.

  Yetkililer, 2009 yılında yaptığı 259 milyon ton kömür ihracatı yapan Avustralya’nın yüzde 35’ini oluşturan bölgenin tehdit altında olduğunu belirtiyor.

  Diğer yandan, son iki hafta içinde selin vurduğu bölgelerden 200 bin kişi tahliye edildi. Queensland kıyılarındaki Rockhampton kasabasında 500 kişi tahliye edilirken, şu ana kadar bin kişinin evsiz kaldığı belirtildi.

  JPMorgan analisti Helen Kevans, "Şu an için tahmin yürütmek çok zor ancak selin üretim ve talep üzerinde oluşturduğu etki GSYİH’nın yüzde 0.4’üne denk geliyor diyebiliriz" yorumunu yaptı. Bu rakam, Avustralya’nın yıllık 1.3 trilyon dolar olan GSYİH’nda beş milyar dolara denk geliyor.

  * Bu yazı Reuters'in geçtiği, "Australia floods force more evacuations, hit coal exports" başlıklı haberden derlenmiştir.

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet  

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı