Dünya Haberleri

  Sel 131 can aldı

  A.A
  11.07.2007 - 17:09 | Son Güncelleme:

  Çin'de aşırı yağışların yol açtığı su baskınları, milyarlarca dolarlık hasara neden oldu ve 10 milyonlarca kişinin hayatını tehdit ediyor

  Son iki hafta içinde 131 kişinin ölümüne yol açan sel suları, ardında bıraktığı hasar ve oluşturduğu tehdit nedeniyle milyonlarca kişinin hayat şartlarını olumsuz etkiledi.

  Çin basını, yarım asırdır ülkenin merkeziyle doğusundaki yerleşim birimlerinde su baskınlarına yol açan Huai Nehrinin tekrar taşması ihtimaline karşı 10 bin kadar askerin bölgede hazır bekletildiğini yazdı.

  Yetkililer, nehir kıyısı civarında 100 milyon insanın yaşadığını, Anhui'deki onlarca köyün boşaltıldığını söylediler.

  Şinhua haber ajansı da, 180 kilometrekarelik bir alanda yaşayan 157 bin 800 kişinin büyük bir ekonomik kayba uğrayabileceğini belirtti ve ekilen mahsulün, balık çiftliklerinin, yolların ve bölgedeki diğer yapılanmaların zarar görmesi halinde 79 milyon dolarlık bir kayba uğranacağını açıkladı.

  Jiangsu bölgesindeki Hongze gölünde de su miktarının kapasitesinin 6 katı olan 230 milyar metreküpe ulaştığı bildirilerek, bu durumun suyun denize akıtılması için 163 kilometrelik bir kanal açılmasını zorunlu kıldığı belirtildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı