İSTANBUL HABERLERİ

MERKEZ HABERLERİ

Sektörel güven hizmet ve perakende arttı, inşaatta düştü

DHA
25.07.2017 - 11:08Son Güncelleme :
DHA

İstanbul, 25 Temmuz (DHA) – Sektörel güven, Temmuz ayında hizmet ve perakende ticaret sektörlerine artarken, inşaat sektöründe yüzde 1.4 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi yüzde 5 artarak 103.7 değerine yükseldi.

Hizmet sektörü güven endeksindeki bu artış; son üç aylık dönemde “iş durumunun” iyileştiğini, “hizmetlere olan talebin” arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu, hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 6.3, yüzde 7.2 ve yüzde 2.2 arttı.

Perakende ticaret sektörü güven endeksi 107.3 değerine yükseldi

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi de Temmuz ayında yüzde 6.6 artarak 107.3 değerine yükseldi.

Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu yükseliş; son üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

“Mevcut mal stok seviyesinin” mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 14.6 ve yüzde 6.2 artarken, mevcut mal stok seviyesi endeksi yüzde 0.5 azaldı.

İnşaat sektörü güven endeksi 85.5'e düştü

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 86.7 iken, Temmuz ayında yüzde 1.4 azalarak 85.5 değerine düştü.

İnşaat sektörü güven endeksindeki bu azalış; “alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyini” mevsim normalinin üzerinde değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “toplam çalışan sayısında” artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi ve toplam çalışan sayısı endeksleri sırasıyla yüzde 1.2 ve yüzde 1.5 azaldı.

Sektörel güven endeksleri 0-200 aralığında değer alabiliyor ve endeksin 100’den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100’den küçük olması ise kötümserliğini gösteriyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Sektörel güven hizmet ve perakende arttı, inşaatta düştü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:33
  • Guneş
   07:13
  • Öğle
   13:00
  • İkindi
   16:00
  • Akşam
   18:25
  • Yatsı
   19:54
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı