ANKARA HABERLERİ

Sektör, 2011’den itibaren büyüyecek

Hürriyet Haber
30.12.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Tanes, “2011’den itibaren sektör 2004-2007 yıllarındaki oranlarda olmasa da yavaş yavaş büyümeye başlayacaktır” dedi.

Hürriyet Haber

Gayrİmenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Tanes, konut sektörü açısından 2010 yılının normalleşme yılı olarak geçeceğini düşündüklerini belirtirken, “2011’den itibaren sektör 2004-2007 yıllarındaki oranlarda olmasa da yavaş yavaş büyümeye başlayacaktır” dedi.

Tanes, Türkiye ekonomisinin yüzde 7,9’luk küçülmesine karşılık, inşaat sektöründe yüzde 21 oranındaki küçülmeye bakıldığı zaman sektördeki daralmanın önemli ve derin olduğunun görüldüğünü söyledi.

Tanes, konut sektöründeki öncü firmaların kendi imkanlarıyla gerçekleştirdiği kampanyalarla, devletin açıkladığı teşvik paketleriyle ve son dönemde de düşen kredi faiz oranlarının stok eritici etkisine rağmen 2009 yılının konut sektörü için durgun geçtiğini belirtti ve şunları söyledi:

“Orta ve dar gelir grubu için hala uygun kredi kullanım koşulları oluşmadığı için konut kredilerinin GSMH’ye oranı diğer gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında sınırlı kalmaktadır.

Özel sektöre teşvik isteği

Konut ihtiyacı belirlenirken, demografik değişimler ve gelişmeler önem arz etmektedir. Kentleşme ve yenilenme çabaları da dikkate alınması gereken unsurlardır. Dolayısıyla Türkiye’nin konut ihtiyacı devamlılık arz etmektedir. Bu ihtiyacı büyük projeler üreterek karşılayabilmeleri için özel sektöre bazı teşvikler getirilmeli, maliyetler makul düzeylerde şekillenmelidir.

2010 inşaatın yılı olacak

Türkiye’deki konut stoğu ile ilgili kesin bir rakam vermek mümkün görünmüyor. Ancak teşvikler ve faiz indirimlerinden sonra da belli bir miktar stok bulunduğu biliniyor. Bu stok, ekonominin beklenen iyileşme dönemine girmesini takiben erimeye başlayacaktır diye düşünüyoruz. Ancak fiyat seviyelerinin yükselişi mevcut stok nedeniyle sınırlı olacaktır.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Sektör, 2011’den itibaren büyüyecek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:07
 • Guneş
  07:54
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı